Kuşçubuğu

Cytisus scoparius

(Katır Tırnağı, Süpürge Otu)

2m boylanabilen, dik, sık dallı, çalı formlu, çok yıllık odunsu bir türdür. Dallar özellikle genç bireylerde genellikle belirgin olarak kabartılı çizgili veya iki parçalı görünümdedir. Yapraklar genellikle 3 parçalı bileşik, genç sürgünlerde nadiren basit yapraklı; saplı veya neredeyse sapsız, yaprakçıklar 6-15 x 1.5-7 mm boyutlarda, veya ; tüysüz veya seyrek tüylüdür. Çiçeklenme Nisan-Temmuz ayları arasında; çiçekler yaprak ile dal arasında, tekil veya çiftli; çiçek sapı 6-10 mm, narin; ~ 5 mm, tüysüz; 15-18 mm, tüysüzdür. Meyve baklamsı, hemen hemen dikdörtgenimsi, özellikle kenarları yoğun kahverengi veya beyazımsı tüylüdür.
Yeni gözlem bildirIssaquah - Mayıs 2005 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Genellikle yol kenarları, demiryolları kenarları, taşlı, kumlu, topraklarda, makili ve kumullarda yetişir.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Cytisus scoparius (L.) Link
Sinonimler

- Cytisus scoparius
- diğer sinonimler...
İngilizce

Scotch Broom

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. Link kısaltması, türün Alman doğa bilimci ve botanikçi Johann Heinrich Friedrich Link (1767–1851) tarafından yayınlandığını belirtir. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Cytisus türleri

C.acutangulus, C.albus, C.anatolicus, C.austriacus, C.cassius, C.drepanolobus, C.eriocarpus, C.gueneri, C.hirsutus, C.jankae, C.orientalis, C.procumbens, C.pygmaeus, C.villosus, C.wulfii

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Cytisus scoparius hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm