Kozalak Mantarı

Mycena seynii


Düşen çam kozalakları üzerinde, bazen de çam ağaçlarının yosun kaplı çürüyen gövde odununda, tekil veya ayrı bölmelerde birkaç birey olarak gelişir. Sıklıkla kıyı bölgelerindeki kozalaklı ağaç diplerinde ve sonbaharda görülür.
Gözlem bildirBüyükada / İstanbul - Aralık 2018 Mustafa Gökmen


Morfoloji

Şapka 25-40 mm çapta, parabolik veya konik çan formundadır ve olgunlaştıkça yayvanlaşır. Yüzey yarı-saydam çizgili, bazen hafifçe oluklu, lifli-cilalı görünümde, kuru fakat nemli olduğunda kaygandır. Genel olarak soluk morumsu kahverengi ila kahverengimsi bej renkte, şarap rengi ve kirli sarımsı goögeli, merkeze doğru kestane kahverengi ila koyu morumsu kahverengi, kenarlar pembe veya eflatunumsu şarap rengidir.
Lameller sapa yukarı doğru açılı veya yukarı doğru kavisli şekilde ve kısa bir diş yaparak bağlıdır; olgunlaştıkça lamellerin sırt kısımları şeklen bozulabilir, düzgünlüklerini kaybedebilir. Başlangıçta kirli beyaz, soluk grimsi-kahverengimsi renktedir, sonraları pembe veya leylak rengine çalar.
Gövde 40-70 x 1.5-7 mm boyutlarda, içi boş, kırılgan, eşit veya aşağı doğru kademeli olarak genişleyen, yanal olarak basık, alt kısmı kavisli formdadır. Lifsi yapıdadır. Yüzey sıklıkla tüysüz bazen seyrek ve minikçe keçemsi tüylüdür; parlaktır; üst kısım leylak-şarap rengi, sonraları daha kahverengimsi; alt kısım sulu-pis beyaz renktedir. Taban köke geçer; yoğun, uzun, kaba, esnek, beyazımsı fibrillerle kaplanır.
Sporlar 10.3-14 x 6-7 um boyutlarda ve damla şeklinde, bazen orta kısımda biraz daralmış formdadır. Yüzey pürüzsüz ve jelatinimsidir.

Gözlemler

Görseller

Mycena seynii | Kozalak Mantarı
Büyükada / İstanbul
Mustafa Gökmen © Aralık 2018

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Mycena seynii Quél.
Sinonimler (Tam liste)

- Mycena seynesii Quél.

Etimoloji ve kısaltmalar

Mycena cins adı Eski Yunancada `mantar` anlamına gelen μύκης (múkēs) kelimesinden türetilmiştir.

Kaynaklar

 1. 'A Key To Norwegian Mycenas', The Mycenas of Nothern Europe, Erişim tarihi Nisan 16, 2020 (https://mycena.no/seynesii.htm)
 2. 'Mycena seynii', MycoBank, Erişim tarihi Nisan 17, 2020 (http://www.mycobank.org/MB/272067)
 3. Listelenen kaynaklar Mycena seynii hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  DergiPark
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  First Nature
  Mushroom Expert
  Healing Mushrooms
  Mushroom Observer
  Wild Food UK
  MycoWEB
  Mycobank

Basit Görünüm