Demir Ağacı

Casuarina equisetifolia

(At Kuyruğu)

Doğal ortamında 35 m boylanabilen, Türkiye için egzotik, herdem yeşil, odunsu bir türdür. Gövde 50 cm çap oluşturabilen, sık dallı; gövde kabuğu gençlikte lu, pürüzlü ve açık-gri renkli, yaşlanınca kaba pürüzlü ve dikine çatlaklıdır. Sürgünler iğne yaprağımsı, veya , sarkık, 1-2.5 mm çapta, 15-35 cm uzunluktadır; iğne yaprak gibi görülen gerçekte sürgünlerdir. Pulsu yapraklar bu sürgünler üzerinde bulunan 5-20 boğum etrafına, 4-8 adet olarak çevresel dizilmişlerdir; bu pulsu yapraklar ilk bakışta fark edilmez, sürgünün boğumdan kırılması durumunda seçilebilirler. Erkek çiçekler 7-14 cm etrafında halka dizilişli; dişi çiçekler yanal odunsu dallarda, küremsi veya silindirik, 9-15 x 10-35 mm boyutlardadır. Meyve odunsu, kozalak formlu; 70-90 tohumludur.
Yeni gözlem bildirBostanlı / İzmir - Mart 2015 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Sahillerde, kumluk, fakir ve çorak arazilerde ıslah ve ağaçlandırma için sıklıkla kullanılır. Kirli hava şartlarına ve rüzgara dayanıklıdır.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Casuarina equisetifolia L.
Sinonimler

- Casuarina equisetifolia
- Casuarina litorea
- diğer sinonimler...
İngilizce

Beach Sheoak

Etimoloji ve kısaltmalar

Casuarina Malay dilinde bir tepeli devekuşu türüne (Casuarius unappendiculatus) verilen ad olan cassowary kelimesinden türetilmiştir; bu isim türe sürgünlerinin cassowary kuşunun tüylerine benzerliğinden dolayı verilmiştir. Equisetifolia Latincede `at kılı` anlamına gelen equisetum kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Casuarina equisetifolia hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm