Meşe yoncası

Medicago arborea

(Ağaç funda, Çalımsı yonca, Çalı yoncası)

1-4 m boylanabilen, her dem yeşil, süs bitkisi olarak da kullanılan, çalı formunda odunsu bir türdür. Gövdeler dik, düz ve yuvarlak, sarı ; kabuk dikine çatlaklıdır. Yapraklar 3 yaprakçıklı birleşik; üçgen biçimli, 5-8 mm, , tam kenarlı; sap 2-4 cm; yaprakçıklar , 10-18 × 8-14 mm boyutlarda, eksende , eksenden uzaklaştıkça , yanal damarlar 5-7 çift, tam kenarlı, taban genişçe , dir. Çiçeklenme Mart-Mayıs arasında; çiçek kurulu şeklinde, 6-10 çiçekli, 2-2.5 cm; kurul sapı 3-5 cm, yaprak ile dal arasında, yoğun tüylü; 2 mm; çiçek sapı 5 mm; dişler tüpten daha kısa; portakal rengi, 12-15 mm; 12-15 adettir. Meyve baklamsı, 0.5-1.5 tur kendi etrafına spiral sarılı, 12-15 mm çapta, yüzey çok sayıda radyal damarlı, dışta kalan yarısı ; tohum böbrek şeklinde ve yaklaşık 4 mm boyuttadır.
Gözlem bildirBostanlı / İzmir - Mart 2015 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Medicago arborea | Meşe yoncası
Bostanlı / İzmir
Serdar Ölez © Mart 2015

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Medicago arborea L.
Sinonimler (Tam liste)

- Medicago arborea
İngilizce

Moon Trefoil

Etimoloji ve kısaltmalar

Medicago Latincede `ekilmiş, yetiştirilmiş` anlamına gelen medica kelimesinden türetilmiştir. Arborea Latincede `ağaçsı` anlamına gelen arbor kelimesinden türetilmiştir. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Medicago türleri

M.arabica, M.arborea, M.arenicola, M.astroites, M.biflora, M.blancheana, M.brachycarpa, M.carica, M.constricta, M.coronata, M.crassipes, M.disciformis, M.falcata, M.fischeriana, M.glutinosa, M.granadensis, M.halophila, M.heldreichii, M.heyniana, M.huberi, M.intertexta, M.littoralis, M.lupulina, M.marina, M.medicaginoides, M.minima, M.monantha, M.monspeliaca, M.murex, M.muricata, M.noeana, M.orbicularis, M.orthoceras, M.pamphylica, M.papillosa, M.phrygia, M.polymorpha, M.praecox, M.rhytidiocarpa, M.rigida, M.rigidula, M.rostrata, M.rotata, M.rugosa, M.sativa, M.scutellata, M.shepardii, M.truncatula, M.turbinata, M.x,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Medicago arborea hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm