Altınçanak

Forsythia sp.


Çalı formunda, kışın yaprak döken, odunsu bitkilerdir. Gövde çok dallı, içi boş veya ortalarında yassı yumuşak dokulu; küçük dallar 4-köşelidir. Yapraklar karşılıklı dizili, basit ve 3 parçalı, nadiren 3 yaprakçıklı birleşik; kenarlar testere dişli veya düzdür. Çiçekler yapraklanmadan önce çıkar, erdişi, , 1 yada çok sayıda lı, yaprak koltuklarında, sapcıklı; çanak derin 4 loblu, kalıcı; sarı, 4 parçalı; tüp çan şeklinde; 2, tüp şeklindeki taç yapının tabanında, hemen hemen dışa taşmış; narin; 2 parçalıdır. Meyve uzunlamasına yarıklı kapsül; tohumlar her bir de çok sayıda, hafifçe kanatlıdır.
Yeni gözlem bildirÇayyolu / Ankara - Mart 2016 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Çoğunluğu Asya`da olmak üzere 11 doğal türü bulunmaktadır; Türkiye`de sıklıkla erken açan gösterişli çiçekleri nedeniyle park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır.

Sınıflandırma

Etimoloji ve kısaltmalar

Forsythia cins adı William Forsyth (1737–1804)`e ithafen adlandırılmıştır; Forsyth bir İskoç botanikçi ve bağ-bahçe uzmanıdır; bugün kendi adıyla anılan bu çalı cinsini İngiltere'ye Çin'den getirmiştir. sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Forsythia sp. hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm