Sarıyıldız

Gagea sp.


Zambak ailesinden soğanlı bitkidir. Gövde sıklıkla basit, soğanlar yumurta biçimli veya küremsidir. Yapraklar veya ipliksi, dipte, bazen gövde de bulunmaktadır. Çiçeklenme Mar-Nisan aylarında; çiçek durumu genellikle , nadiren tekil , sıklıkla tabanda li; 1 adet; tepaller () 6 adet, serbest, 2 sıra halka dizilişli, sarı veya sarı-yeşil, çok nadiren beyaz veya diğer renklerde, meyevelenmede kalıcı ve daha büyükçe; 6, eşit veya 3`ü uzunca; ipliksi veya bedene yakınlaştıkça genişleyen ve yassı; ; ; çok sayıda; genellikle uzun; top başlı veya 3 lobludur. Meyve kapsül, 3 köşeli, uzunlamasına yarıklı; tohumlar çok sayıdadır.
Yeni gözlem bildirPeçenek / Ankara - Nisan 2017 © Çiğdem Önal Emiroğlu


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

İyi drenajlı kumlu topraklarda; doğrudan veya dolaylı güneşli alanlar da gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Etimoloji ve kısaltmalar

Gagea cins adı Sir Thomas Gage (1781 - 1820)`e ithafen adlandırılmıştır; Gage bir İngiliz doğa bilimcidir. sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Bazı diğer Gagea türleri

G.bithynica, G.bohemica, G.bulbifera, G.chanae, G.chlorantha, G.chomutovae, G.chrysantha, G.confusa, G.fibrosa, G.foliosa, G.gageoides, G.glacialis, G.graeca, G.granatellii, G.helenae, G.juliae, G.luteoides, G.peduncularis, G.pratensis, G.reticulata, G.sivasica, G.taurica, G.tenera, G.tenuissima, G.uliginosa, G.villosa

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Gagea sp. hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm