Titrek Kavak

Populus tremula


25 (-40) m boylanabilen, kışın yapraklarını döken, odunsu bir türdür. Gövde çapı 40-50 (-100) cm; kabuk gençlikte gri-yeşil ve pürüzsüz, koyu gri renkli lu; yaşlılıkta koyu gri ve yarıklıdır. Yapraklar genç fidanlarda değişken, sonraları neredeyse 2–8 cm çapta , genişliği uzunluktan fazla, kaba dişli kenarlı; yaprak sapı boylamasına düz, 4–8 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Mart-Mayıs aylarında; bireyler ayrı eşeyli; tozlaşma rüzgar ile; çiçekler baharda yapraklardan önce; erkek çiçekler , yeşil ve kahverengi görünümlü, tozlaşma aşamasında 5–10 cm uzun; dişi çiçekler , yeşil, tozlaşma aşamasında 5-6 cm, tohumlanma sırasında 10- 12 cm uzunluktadır. Erken yaz döneminde dişi yapılar 50–80 tohum keseli (kapsül), her biri çok sayıda ufak tohumlu; tohumlar rüzgar yardımı ile yayılmak üzere tüylerle kaplıdır.
Gözlem bildirODTÜ Kampüsü / Ankara - Mayıs 2014 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Kısa kısa...

Titrek Kavak öncü orman ağaçlarındandır; yangın geçiren sahalarda başlangıçta küçük alanlara gelip yerleşmektedir; hafif bir rüzgarda bile yaprakların sallanması nedeniyle Titrek Kavak olarak adlandırılır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Populus tremula L.
İngilizce

European Aspen

Etimoloji ve kısaltmalar

Populus Latincede `insanlarla dolu, kalabalık` anlamına gelen populosus kelimesinden türetilmiştir. Tremula Latincede `titreyen` anlamına gelen tremulus kelimesinden türetilmiştir; bitkinin yapraklarının veya çiçeklerinin hfif bir esintide dahi titrediğine işaret eder.

Bazı diğer Populus türleri

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Populus tremula hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm