Boz pırnal meşesi

Quercus aucheri


Boz pırnal meşesi (Quercus aucheri) Kayıngiller (Fagaceae) ailesinden bir türdür. İlk kez 1843 yılında Fransız botanikçiler olan Hippolyte-François Jaubert ve Eduardo Spach tarafından Illustrationes Plantarum Orientalium adlı eserde yayınlanmıştır. Doğu Akdeniz (Türkiye ve Ege Adaları) için endemiktir. Türkiye΄de Güney Marmara, Asıl Ege ve Antalya alt bölgelerinde yayılış gösterir. Deniz seviyesi ile 400 m’ler arasında; anakayası kalker olan topraklarda, maki vejetasyonu içinde yetişir.

Gözlem bildirDatça Yarımadası / Muğla - Kasım 2013 Ahmet Demirtaş


Morfoloji

10 m boylanabilen, her dem yeşil, çalı veya ağaççık formlu bir türdür. Dallar sarkık; genç filizler yoğun , sarımsı-kahverengi; tomurcuk ~ 2 mm, soluk kırmızımsı-kahverengi ve dür. Yapraklar sürgün üzerine hemen hemen eşit aralıklarla dizili, genişçe , uç kısımlar testere dişli, alt tam kenarlı, uç veya hafifçe dar tepeli, köselemsi, 0.9-4 x 0.9-2.5 cm; damarlar 5-9, fark edilmesi zor; veya üstte tüylü, altta basık , mumlu ve grimsi-beyaz; yaprak sapı ± yok veya 6 mm´den kısadır. Çiçeklenme Eylül-Ekim aylarında; çiçek kümesi sapı yoktur veya çok kısadır. Meyve iki yılda olgunlaşır; Kadeh ~ 25 mm çap ve 18 mm uzunluğa kadar, açık kahverenkli; kadeh pulları yumurtamsı-mızraksı, basık ; palamutun 2/3´ü dışa taşmış, düz veya ve tüysüzdür.

Gözlemler

Görseller

Quercus aucheri | Boz pırnal meşesi
Datça Yarımadası / Muğla
Ahmet Demirtaş © Kasım 2013
Quercus aucheri | Boz pırnal meşesi
Fethiye / Muğla
Ahmet Demirtaş © Temmuz 2009

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 400 m yükseklikler arasında; kireçtaşı yamaçlar ve makiliklerde gelişim gösterirler; Doğu Akdeniz için endemiktir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

TEHDİTE YAKIN
NEAR THREATENED

Bu türün neslinin yakın gelecekte doğada tükenme riski mevcuttur.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Etimoloji ve kısaltmalar

Quercus Latincede doğrudan `meşe` anlamındadır; muhtemelen Kelt dilinde `iyi` anlamına gelen quer ve `ağaç` anlamına gelen cuez kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Aucherii epiteti, türün 19. yüzyılın başlarında İstanbul yaşayan Fransız eczacı, botanikçi ve bitki kolleksiyoncusu Pierre Martin Rémi Aucher-Éloy΄a (1792-1838) ithafen adlandırıldığını belirtir. Spach kısaltması türün Fransız botanikçi Edouard Spach (1801-1879) tarafından yayınlandığını belirtir.

Bazı diğer Quercus türleri

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2021)
 2. IPNI (2021). International Plant Names Index. Published on the Internet http://www.ipni.org, The Royal Botanic Gardens, Kew, Harvard University Herbaria & Libraries and Australian National Botanic Gardens.
 3. Wikipedia contributors. (2021, Ekim 13). Hippolyte François Jaubert. In Wikipedia, The Free Encyclopedia.
 4. Listelenen kaynaklar Quercus aucheri hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm