Saplı Meşe

Quercus robur


25-30 m boylanabilen, yaprak döken, birçok alt türü bulunan odunsu bir türdür. Gövde düzgün, gri-kahverengi, ileri yaşlarda boyuna derin çatlaklıdır. Yaprak formlu, 5-12 cm boyutlarda, almaşık dizili, üst yüzü canlı yeşil, tüysüz veya az tüylü, alt yüzü soluk mavi-yeşil ve ince tüylü, kenarları derin ve düzensiz olarak lopludur. Çiçeklenme Ağustos-Eylül ayları arasında; tek evcikli; erkek çiçekler sarı-yeşil renkte, ince bir eksen üzerinde sarkık kurulu; dişi çiçekler 1 mm boyunda, pembe-kırmızı renkte, bir ya da iki adedi bir sap ucundadır. Meyve (palamut) uzun yumurta şeklinde, Ø1,5-2 x 2-4 cm boyutlarda, taze iken üzerinde çizgiler halinde çıkıntılı; sap 4-12 cm; kupula (kadeh) yarım küre şeklinde, pullar düzenli sıralar oluşturarak birbiri üzerine sıkıca kapanmıştır.
Gözlem bildirEymir Gölü / Ankara - Ağustos 2015 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Quercus robur L.
Sinonimler (Tam liste)

- Quercus robur L. f. fastigiata (Lam.) O. Schwarz
İngilizce

English Oak

Etimoloji ve kısaltmalar

Quercus Latincede doğrudan `meşe` anlamındadır; muhtemelen Kelt dilinde `iyi` anlamına gelen quer ve `ağaç` anlamına gelen cuez kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Robur Latincede `kırmızı, kırmızıya boyalı` anlamına gelen rōbos kelimesinden türetilmiştir; Quercus robur örneğinde ağacın kırmızımsı renkli odununa işaret eder.

Bazı diğer Quercus türleri

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Quercus robur hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm