Makedonya meşesi

Quercus trojana


18 m kadar boylanabilen, 60 cm kadar gövde çapı oluşturabilen, geniş tepeli, yaprak döken veya yarı herdem yeşil, odunsu bir türdür. Gövde gri-kahve renginde, gençken çatlaksız, ileri yaşlarda çatlaklıdır. Yapraklar 3-8 x 1.5-3 cm boyutlarda, uzun elips biçiminde, üst yüzü parlak koyu yeşil, alt yüzü ise açık yeşil renktedir; her yaprak 8-10 çift yan damarlı; damarlar yaprak kenarında diken gibi çıkıntılı; sap 2-6 mm uzunluktadır. Erkek çiçekler açık sarı yeşil renkte, ince bir eksen üzerinde sarkık kurullar oluşturur. Dişi çiçekler açık yeşil-sarı renkli ve 1,5-2 mm boyundadır. Meyve iki yılda olgunlaşır; meyvelenme Ağustos-Ekim ayları arasında gerçekleşir; kadeh pulları değişkenlik gösterir, basık, hepsi geriye kıvrımlı, alttakiler basık veya geriye doğru kıvrımlı, ortadakiler geriye doğru kıvrımlı ve üsttekilerin çoğu uzamış, yayılı veya kıvrımsız olabilir; palamut 2-3 cm çap ve 2-4 cm boydadır.
Gözlem bildirAkçapınar / Bozkır / Konya - Temmuz 2017 Ahmet Demirtaş


Gözlemler

Görseller

Ekoloji/Habitat

300-1800 m yükseklikler arasında; yaprak döken ağaçlıklarda diğer meşe türleriyle birlikte, makiliklerde kızılçam, ayıfındığı, akçakesme ile birlikte ve Toros göknarı ormanlarında boylu ardıçla birlikte gözlenirler. Batı, Kuzeybatı ve Güneybatı Anadolu ile Güneydoğu İtalya ve Balkanlarda da doğal yayılış alanları bulunmaktadır.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Kısa kısa...

 • Türkiye'nin güneyinde yetişen endemik bir alt tür olan Quercus trojana subsp yaltirikii, tip türden yaprakları daha küçüktür; yaprak ve dalların her iki tarafında yıldız tüyler yer alır. 
 • Mart 2020'de Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği gönüllüleri ve Denizli ili Çardak ilçesi, Gemiş mahallesi sakinleri Söğüt Dağı ardıç ormanında gerçekleştirdikleri inceleme sırasında anıtsal nitelikte birçok ardıç ve meşe ağacı tespit etmiştir. Söğüt Dağı'nda belirlenebilen Makedonya meşelerinden birinin gövde çapı 90 cm ve boyu 14 m, bir diğerinin gövde çapı 105 cm boyu 8 m'dir. Bu ağaçların boyutları hem Türkiye'nin baz aldığı anıt ağaç ölçülerini önemli ölçüde aşmakta hem de onları dünyanın sıralı büyüklükteki Makedonya meşesi ağaçları arasına sokmaktadır. Dernek Haziran 2020 başında bu ağaçların bulundukları alanla birlikte koruma altına alınması ve ağaçların anıt ağaç olarak tescil edilmesi için Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmuştur.

Etimoloji ve kısaltmalar

Quercus Latincede doğrudan `meşe` anlamındadır; muhtemelen Kelt dilinde `iyi` anlamına gelen quer ve `ağaç` anlamına gelen cuez kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.

Bazı diğer Quercus türleri

Kaynaklar

 1. Quercus trojana. (n.d.). Türkiyebitkileri.com - Anasayfa. https://www.turkiyebitkileri.com/tr/foto%C4%9Fraf-galerisi/view-album/3497.html
 2. Agaclar.org -Türkiye'nin Ağaç Arşivi. (n.d.). https://www.agaclar.org/agac.asp?id=294
 3. Makedonya meşesi. (2016, August 21). Vikipedi: Özgür Ansiklopedi. Retrieved June 20, 2020, from https://tr.wikipedia.org/wiki/Makedonya_me%C5%9Fesi
 4. Listelenen kaynaklar Quercus trojana hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm