Hasır Otu

Juncus sp.

(Kofa)

30-70 cm boyunda, çok yıllık, kümeler halinde gelişen, rizomlu ve toprağa sıkı tutunan tuzlu bataklık otlarıdır. Yapraklar tabandan yükselir, 3-6 adet, silindirik ve sivri uçlu, içi boş veya yumuşak süngerimsi özle kaplıdır. Çiçekler gövde uçlarında çok çiçekli kümeler halinde, çiçek kümelerinin tabanında biz gibi batıcı, genellikle kümeden daha uzun iki adet denen yapraksı yapı vardır. Meyve küresel veya yumurtamsı kapsül şeklinde, 3-4,5mm çapındadır. Tohumlar her kapsülde 40-70 adettir.
Yeni gözlem bildirKıbrıs / Mamak / Ankara - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Tuzlu bataklıklarda iyi gelişen bu türün sivri uçlu, sert batıcı yaprakları diğer bitkiler için otlanmaya karşı koruyucu bir barınak oluşturmakta, ayrıca birçok hayvanın yuvalanmasını sağlamaktadır. Anadolunun iç kesimlerindeki bataklıklarda 800-1800 m’ler arasında yayılış gösterir.

Sınıflandırma

Etimoloji ve kısaltmalar

sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Bazı diğer Juncus türleri

J.×, J.acutiflorus, J.acutus, J.alpigenus, J.alpinoarticulatus, J.anatolicus, J.articulatus, J.atratus, J.balticus, J.bufonius, J.bulbosus, J.capitatus, J.compressus, J.conglomeratus, J.effusus, J.filiformis, J.fontanesii, J.gerardii, J.heldreichianus, J.hybridus, J.inflexus, J.littoralis, J.maritimus, J.minitulus, J.persicus, J.rechingeri, J.rigidus, J.sparganiifolius, J.sphaerocarpus, J.squarrosus, J.striatus, J.subnodulosus, J.subulatus, J.tenageia, J.tenuis, J.thomasii, J.turkestanicus

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Juncus sp. hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm