Yonca

Medicago Sativa


Genellikle yem olarak yetiştirilen 100 cm`ye kadar boylanabilen çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Gövdenin enine kesiti hafif köşelidir; genç sürgünlerin içi doludur, yaşlandıkça içleri boşalır. Dik olarak gelişen formlarının yanında yatık formlara da vardır. Yapraklar, tipik olarak üçlüdür. Orta yaprakçık sapı yandakilerden daha uzundur. Yaprakçıklar 2 cm uzunluğunda, 0.2-1 cm genişliğinde uzun ve ters yumurta şeklindedir; uç kısmı dişlidir. Çiçekler 0.5-1.0 cm uzunluğundadır. Her çiçek 2-3 mm uzunluğunda sapçıklarla salkım eksenine bağlanmıştır. Salkımlar uzun bir sapla yaprak koltuğuna bağlanmıştır. Her salkımda 10-30 çiçek bulunur. 
Yeni gözlem bildirNGBB / İstanbul - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


Gözlemler

Sınıflandırma

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Medicago sativa L.
Sinonimler

- Medicago afganica (Bordere) Vassilcz.
- Medicago orientalis Vassilcz.
- Medicago sogdiana (Brand) Vassilcz.
- Medicago tibetana (Alef.) Vassilcz.
- Trigonella upendrae H.J.Chowdhery & R.R.Rao
- diğer sinonimler...
İngilizce

Alfalfa

Etimoloji ve kısaltmalar

Medicago Latincede `ekilmiş, yetiştirilmiş` anlamına gelen medica kelimesinden türetilmiştir. Sativa {Latince} kültüre alınmış; tohumla üretilen domestik bitkiyi işaret eder. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Medicago türleri

M.arabica, M.arborea, M.arenicola, M.astroites, M.biflora, M.blancheana, M.brachycarpa, M.carica, M.constricta, M.coronata, M.crassipes, M.disciformis, M.falcata, M.fischeriana, M.glutinosa, M.granadensis, M.halophila, M.heldreichii, M.heyniana, M.huberi, M.intertexta, M.littoralis, M.lupulina, M.marina, M.medicaginoides, M.minima, M.monantha, M.monspeliaca, M.murex, M.muricata, M.noeana, M.orbicularis, M.orthoceras, M.pamphylica, M.papillosa, M.phrygia, M.polymorpha, M.praecox, M.rhytidiocarpa, M.rigida, M.rigidula, M.rostrata, M.rotata, M.rugosa, M.sativa, M.scutellata, M.shepardii, M.truncatula, M.turbinata

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Medicago Sativa hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm