Yonca

Medicago Sativa


Genellikle yem olarak yetiştirilen 100 cm`ye kadar boylanabilen çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Gövdenin enine kesiti hafif köşelidir; genç sürgünlerin içi doludur, yaşlandıkça içleri boşalır. Dik olarak gelişen formlarının yanında yatık formlara da vardır. Yapraklar, tipik olarak üçlüdür. Orta yaprakçık sapı yandakilerden daha uzundur. Yaprakçıklar 2 cm uzunluğunda, 0.2-1 cm genişliğinde uzun ve ters yumurta şeklindedir; uç kısmı dişlidir. Çiçekler 0.5-1.0 cm uzunluğundadır. Her çiçek 2-3 mm uzunluğunda sapçıklarla salkım eksenine bağlanmıştır. Salkımlar uzun bir sapla yaprak koltuğuna bağlanmıştır. Her salkımda 10-30 çiçek bulunur. 
Gözlem bildirNGBB / İstanbul - Mayıs 2015 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Medicago Sativa | Yonca
NGBB / İstanbul
Serdar Ölez © Mayıs 2015

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Medicago sativa L.
Sinonimler (Tam liste)

- Medicago afganica (Bordere) Vassilcz.
- Medicago orientalis Vassilcz.
- Medicago sogdiana (Brand) Vassilcz.
- Medicago tibetana (Alef.) Vassilcz.
- Trigonella upendrae H.J.Chowdhery & R.R.Rao
İngilizce

Alfalfa

Etimoloji ve kısaltmalar

Medicago Latincede `ekilmiş, yetiştirilmiş` anlamına gelen medica kelimesinden türetilmiştir. Sativa Latincede kültüre alınmış; tohumla üretilen domestik bitkiyi işaret eder.

Bazı diğer Medicago türleri

M.arabica, M.arborea, M.arenicola, M.astroites, M.biflora, M.blancheana, M.brachycarpa, M.carica, M.constricta, M.coronata, M.crassipes, M.disciformis, M.falcata, M.fischeriana, M.glutinosa, M.granadensis, M.halophila, M.heldreichii, M.heyniana, M.huberi, M.intertexta, M.littoralis, M.lupulina, M.marina, M.medicaginoides, M.minima, M.monantha, M.monspeliaca, M.murex, M.muricata, M.noeana, M.orbicularis, M.orthoceras, M.pamphylica, M.papillosa, M.phrygia, M.polymorpha, M.praecox, M.rhytidiocarpa, M.rigida, M.rigidula, M.rostrata, M.rotata, M.rugosa, M.sativa, M.scutellata, M.shepardii, M.truncatula, M.turbinata, M.x,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Medicago Sativa hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm