Gazal Boynuzu

Lotus corniculatus

(Gazal Otu)

Uzun ömürlü, yatık veya yarı yatık gelişen bitki boyu 15cm, çiçek sapı 50cm`ye kadar boylanabilen ince gövdeli bir otsu bir bitkidir. Yaprakları 5 yaprakçıktan oluşur. çiçeklenme dönemi Mayıs-Ekim aylarıdır. Çiçekler uzun bir sapın ucunda küme halindedir. Bitkinin arka taç yaprağı yukarı doğru kalkıktır ve bu sayede tozlaşma böcekler tarafından kolayca sağlanır. Kurağa ve tuzluluğa orta derecede dayanıklıdır. Drenajı zayıf, tuzlu ve alkali, verimsiz topraklarda yetişebilir. Çayırlarda ve meralarda kendiliğinden gelişir. Otunun lezzetli ve besin değeri yüksek olması nedeniyle hayvan yemi olarak kullanılır.
Gözlem bildirKaraincir / Datça / Muğla - Temmuz 2015 Serdar Ölez


Morfoloji

15-80 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Kazıkköklüdür. Gövde yatıktır veya dar açılı yükselir, silindirik veya köşelidir. Yapraklar 5 yaprakçıklı birleşik; tepesel 3 yaprakçık veya formda ve 5-20 × 4-10 mm boyutlardadır, yanal 2´si asimetriktir; dip 2 yaprakçık varidir ve yaprak orta damarı belirsizdir. Çiçeklenme şubat-ekim ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu şemsiye formludur, nadiren 7´den daha fazla çiçeklidir; çiçek kurulu sapı 3-10 cm uzunluktadır; 1-3 yaprakçıklıdır, çanağa eşit ve yaklaşık 5-7 mm boydadır; çiçekler 10-18 mm boydadır; dişler hemen hemen eşit boyda ve üçgenimsi formdadır, tüpten uzunca, kısaca veya eşit olabilir; sarı veya portakal rengidir, kuruduğunda sıklıkla mavimsi siyah renk alır; tüysüzdür; tohum taslağı 35-40 adettir; 4-6 mm uzunluktadır. Meyvelenme nisan-ekim ayları arasında gerçekleşir; baklamsı meyve kahverengi, şeritsi-silindirik ve 20-25 × 2-4 mm boyutlardadır; tohumlar yumurta biçimli ve 1-1.7 mm boydadır, açık veya koyu kahverengidir, tek renkli veya menekşe rengi-siyah benekli olabilir.

Gözlemler

Görseller

Lotus corniculatus | Gazal Boynuzu
Ahlat / Bitlis
Serdar Ölez © Temmuz 2021
Lotus corniculatus | Gazal Boynuzu
Eğriova / Beypazarı / Ankara
Mustafa Gökmen © Mayıs 2020
Lotus corniculatus | Gazal Boynuzu
Olukkaya / Pınarbaşı / Kayseri
Serdar Ölez © Temmuz 2021
Lotus corniculatus | Gazal Boynuzu
Karaincir / Datça / Muğla
Serdar Ölez © Temmuz 2015

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lotus corniculatus L.
Sinonimler (Tam liste)

- Lotus ambiguus Spreng.
- Lotus caucasicus Kuprianova
- Lotus japonicus (Regel) K.Larsen
- Lotus major Scop.
- Lotus tauricus Juz.
İngilizce

Bird'S-Foot Trefoil

Etimoloji ve kısaltmalar

Lotus Yunan ve Roma mitolojisindeki hikayelerde adı geçen bir bitkiyi tanımlamak üzere kullanılan λωτός (lōtós) kelimesinden türetilmiştir; 1540`lardan bu yana λωτός, akraba veya benzer olmayan çeşitli bitkileri tanımlamak için kullanılmıştır. Homeros`un Odyssey`inde λωτός hoş bir uyuşukluğa neden olan bir meyve olarak tasvir edilir. Başka kaynaklarda λωτός kelimesi Trabzon hurması (Diospyros lotus) ve yine yenilebilir bir bitki olan Jujube (Ziziphus lotus) için de kullanıldığı görülmüştür.

Bazı diğer Lotus türleri

L.aegaeus, L.angustissimus, L.armeniacus, L.collinus, L.conimbricensis, L.corniculatus, L.creticus, L.cytisoides, L.edulis, L.gebelia, L.halophilus, L.malatayicus, L.ornithopodioides, L.palustris, L.pedunculatus, L.peregrinus, L.stepposus, L.strictus, L.suaveolens,

Kaynaklar

 1. Lotus corniculatus Linn. in Flora of China. eFlora. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA., 2010. (Şubat 2018).
 2. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 3. Listelenen kaynaklar Lotus corniculatus hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm