Oymadare

Achillea gypsicola

(Civanperçemi, Ayvadanası, Ayı Otu, Akbaş)

5-20 cm arası boylanabilen, tüylü gövdeli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar 1.5-2 cm uzunlukta, şeritsi, tekil tüysü dizilişte, yaprakçıklar 3 parçalı loblu ve üst üste binmiş görünümdedir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında gerçekleşir. Çiçekler 4-6 taç yapraklı, parlak sarı renkte, 2-4 mm çapta ve 15-35i bir arada demetler halinde bulunur. Endemik ve Zarar Görebilir (Vulnerable) tehlike kategorisindedir. İyi geçirimli ve bol güneş alan platolar, eğimli kireçtaşı yamaçlarında gelişim gösterir.

Yeni gözlem bildirİdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Achillea gypsicola | Oymadare
İdris Dağı / Kalecik / Ankara
Serdar Ölez © Ekim 2015

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DUYARLI
VULNERABLE

Bu türün neslinin doğada tükenme riski yüksektir.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Bazı diğer Achillea türleri

A.aleppica, A.arabica, A.armenorum, A.biserrata, A.boissieri, A.brachyphylla, A.cappadocica, A.clypeolata, A.coarctata, A.cretica, A.crithmifolia, A.cucullata, A.cuneatiloba, A.falcata, A.filipendulina, A.formosa, A.fraasii, A.goniocephala, A.grandifolia, A.gypsicola, A.hamzaoglui, A.ketenoglui, A.kotschyi, A.latiloba, A.ligustica, A.lycaonica, A.magnifica, A.maritima, A.membranacea, A.millefolium, A.milliana, A.monocephala, A.multifida, A.nobilis, A.oligocephala, A.pannonica, A.phrygia, A.pseudoaleppica, A.salicifolia, A.santolinoides, A.schischkinii, A.setacea, A.sieheana, A.sintenisii, A.sipikorensis, A.sivasica, A.spinulifolia, A.tenuifolia, A.teretifolia, A.vermicularis,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Achillea gypsicola hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm