Güzçimi

Crocus pallasii

(Çitvan, Som çiğdem)

10-15 cm boylanabilen çok yıllık soğanlı bir bitkidir. ince inceye -lifli, bazen doğru 3.5-6 cm uzanır. Yapraklar 7-17 adet, çiçeklenmeden sonra veya çiçeklenme ve yapraklanma eşzamanlı; 0.5-1.5 mm genişlikte; çiçek tomurcuğu tabanındaki zarsı yaprak mevcut; mevcuttur. Çiçeklenme Ekim-Kasım ayları arasında; beyazımsı veya leylak rengi, ; dilimler ters mızraksı, 1.9-5 x 0.4-1.6 cm, veya , nadiren , soluk veya derin leylak rengi, mavi veya kırmızımsı-eflatunumsu, sıklıkla damarlar daha koyu renkli; 2-5 mm, beyaz, tüysüz; 0.9-2 cm, sarı renkte; 3 kırmızı veya portakal rengi, nadiren sarı parçaya bölünmüştür.
Gözlem bildirYayladere / Bingöl - 2015 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Crocus pallasii | Güzçimi
Yayladere / Bingöl
Serdar Ölez © 2015

Ekoloji/Habitat

70-2000 m yükseklikler arasında; taşlık alanlar, seyrek koruluklar ve çalılıklarda gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Crocus pallasii Goldb.
Sinonimler (Tam liste)

- Crocus campestris Herb.
- Crocus elwesii (Maw) O.Schwarz
- Crocus macrobolbos Jovet & Gomb.
- Crocus sativus var. elwesii Maw
- Crocus thiebautii Mouterde

Etimoloji ve kısaltmalar

Crocus Yunanca krokos (κρόκος) kelimesinden türetilmiştir; krokos muhtemelen, safran/safran sarı/zerdeçal anlamına gelen İbranice karkōm (כרכום), Aramık kurkama (ܟܟܘܪܟܟܡܡܐ ) ve Arapça kurkum (كركم) kelimelerinden birinden türemiştir. Pallasii adı Avusturyalı botanikçi ve mikrolosist Eduard Palla (1864–1922)`ya ithafen verilmiştir. Palla Bir botanikçi olarak özelikle Papirusgiller Ailesinde (Cyperaceae) uzmanlaşmıştır.

Bazı diğer Crocus türleri

C.abantensis, C.adanensis, C.aerius, C.ancyrensis, C.antalyensis, C.asumaniae, C.baytopiorum, C.beydaglarensis, C.biflorus, C.boissieri, C.cancellatus, C.candidus, C.chrysanthus, C.danfordiae, C.fauseri, C.flavus, C.fleischeri, C.gargaricus, C.graveolens, C.karduchorum, C.kerndorffiorum, C.kotschyanus, C.leichtlinii, C.lydius, C.mathewii, C.minutus, C.nerimaniae, C.olivieri, C.pallasii, C.paschei, C.pestalozzae, C.pulchellus, C.reticulatus, C.roseoviolaceus, C.sativus, C.scharojanii, C.sieheanus, C.speciosus, C.vallicola, C.wattiorum, C.x,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Crocus pallasii hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm