Doğu Karadeniz Göknarı

Abies nordmanniana


50 m kadar boylanabilen, herdem yeşil bir ağaç türüdür. Taç yapısı geniş piramidal, gövde gri renkte ve sık dallıdır; alt dallar yanlara doğru yatay yönelir ve hafifçe aşağıya doğru sarkar. Genç sürgünler dal ucunda genellikle 3 tanesi aynı düzlemde, dördüncüsü altta olmak üzere dört adet olarak gelişir. Sürgünler yeşilimsi sarı renklidir ve üzeri kısa, sık, gri tüylerle örtülüdür. İğne yapraklar 2-4 cm uzunluğunda, parlak koyu yeşil renkte, uç kısımları kertikli veya küt, alt yüzlerinde belirgin iki stoma bandı bulunur. Tek evciklidir. Erkek çiçekler bir önceki yıl sürgünlerinin altında sarı-kırmızı renkte gelişir. Dişi çiçekler tepeye yakın dallarda, açık yeşil renkte, 2-4 cm dik kozalaklar şeklindedir. Kozalaklar 15–20 cm uzunluk ve 5 cm çapında, kızıl-kahverengi renkte, çoğunlukla bol reçinelidir. Kozalaklar dal üzerinde dik dururlar ve kozalak pulları döküldüğünde geriye ince bir eksen kalır.
Gözlem bildirBotanik Parkı / Rize - Aralık 2017 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Abies nordmanniana | Doğu Karadeniz Göknarı
Botanik Parkı / Rize
Serdar Ölez © Eylül 2017

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Abies nordmanniana (Steven) Spach
Sinonimler (Tam liste)

- Abies nordmanniana subsp. nordmanniana
- Picea nordmanniana (Steven) Loudon
- Pinus abies var. nordmanniana (Steven) F.Muell.
- Abies pectinata var. leioclada (Steven) Link ex Carrière
- Pinus picea var. leioclada (Steven) Ledeb.

Etimoloji ve kısaltmalar

Abies Latince bir kelimedir ve yükselen, dimdik çıkan anlamındadır. Nordmanniana tür adı Alexander von Nordmann (1803-1866) onuruna verilmiştir; Nordmann zooloji, parazitoloji, botanik ve paleontoloji alanlarında çalışmış Fin biyologdur. Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Bornmuelleriana adı Alman botanikçi Joseph Friedrich Nicolaus Bornmüller`e ithafen verilmiştir. Coode kısaltması türün İngiliz botanikçi Mark James Elgar Coode (1937-) tarafından yayınlandığını belirtir; Coode özellikle Elaeocarpaceae ailesi için taksonomik yazar ve otoritedir. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Abies türleri

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Abies nordmanniana hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm