Beyaz Çiçekli At Kestanesi

Aesculus hippocastanum


Doğal ortamında 30 m boylanabilen, Türkiye için , odunsu bir türdür. Gövde kabuğu gençlikte düzgün, sonraları çatlaklı ve gri-kahverengi; gövde çapı 2 m´ye kadar; ince dallar gençlikte dir. Yapraklar elsi birleşik, sıklıkla 7 yaprakçıklı; yaprakçıklar sapsız, , 10-25 × 5-12 cm, damar diplerinde pas rengi ; taban ; kenarlar tırtırlı-testere dişli; ; damarlar in 18-25 çift; sap 8-20 cm´dir. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçek durumu , konik veya silindirik, 10-30 x 6-10 cm, 4-12 çiçekli; çiçek kümesi sapı 2.5-5 cm; çiçek sapı 3-6 mm; 5-6 mm, uca doğru ; 4-5, beyaz, sarı tabanlı, kırmızı lekeli, yaklaşık 11 mm; 5-8, 10-20 mm; ; 1-1.3 mm; dür. Meyvelenme Eylül ayında; meyve küremsi, 2.5-4 × 2.5-6 cm, sivri dikenli; dikenler biz şeklinde, hafifçe kıvrımlı, en çok 10 mm; tohumlar 1-3, parlak kestane rengi, küremsi, 2-4 cm; tohum göbeği soluk kahverengidir.
Gözlem bildirÇankaya / Ankara - Mayıs 2019 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DUYARLI
VULNERABLE

Bu türün neslinin doğada tükenme riski yüksektir.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Aesculus hippocastanum L.
Sinonimler (Tam liste)

- Aesculus hippocastanum
İngilizce

Horse Chestnut

Etimoloji ve kısaltmalar

Aesculus eski Latincede bir meşe türünün ismidir; mitolojide Jüpiterin kutsal dağlarında yetişen meşe olarak anılmaktadır. Hippocastanum eski Yunancada `at` anlamına gelen hippos kelimesi ve `kestane` anlamına gelen castanum kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Aesculus hippocastanum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm