Akyıldız

Ornithogalum umbellatum

(Tükürük Otu, Sunbala)

10-30 cm kadar boylanabilen, soğanlı çok yıllık bir bitkidir. Yapraklar şeritsi, genellikle çiçek ekseninden daha uzun, 2-4 mm eninde ve tüysüz, üst yüzeyinde tek beyaz çizgili, tam kenarlı ve tüysüzdür. Çiçeklenme Mart-Mayıs ayları arasında; çiçek durumu , 6-20 çiçekli; 15-21 mm, beyaz, dış kısmı tek yeşil şeritlidir. Meyve kapsül, kanatsız; sapı sert, yatay, hafifçe yay gibi bükülmüş, altta bulunanlar 50-90 mm uzunluktadır.
Gözlem bildirNallıhan / Ankara - Mayıs 2016 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Ornithogalum umbellatum | Akyıldız
Yaşamkent / Ankara
Figen Balamur Uğur © Mayıs 2021
Ornithogalum umbellatum | Akyıldız
Değirmenyolu / Antakya / Hatay
Asena Iflazoglu © Mart 2021
Ornithogalum umbellatum | Akyıldız
Nallıhan / Ankara
Serdar Ölez © Mayıs 2016

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 150 m yükseklikler arasında; tarlalar, ıslak çayırlıklar, çalılıklar, incir bahçeleri ve benzeri alanlarda yetişirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Ornithogalum umbellatum L.
Sinonimler (Tam liste)

- Ornithogalum umbellatum
İngilizce

Star Of Bethlehem

Etimoloji ve kısaltmalar

Ornithogalum Yunancada `kuş` anlamına gelen ornithos kelimesi ile `süt` anlamına gelen gala kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; beyaz çiçeklerine atfen adlandırıldığı sanılmaktadır.

Bazı diğer Ornithogalum türleri

O.alatum, O.alpigenum, O.amplificatum, O.anamurense, O.anatolicum, O.arabicum, O.arcuatum, O.armeniacum, O.balansae, O.beyazoglui, O.boucheanum, O.chetikianum, O.collinum, O.comosum, O.demirizianum, O.erichpaschei, O.euxinum, O.fimbriatum, O.graciliflorum, O.gussonei, O.hajastanum, O.improbum, O.isauricum, O.joschtiae, O.kuereanum, O.lanceolatum, O.luschanii, O.macrum, O.malatyanum, O.mekselinae, O.microcarpum, O.montanum, O.munzurense, O.mysum, O.nallihanense, O.narbonense, O.navaschinii, O.neurostegium, O.nivale, O.nurdaniae, O.nutans, O.oligophyllum, O.orthophyllum, O.pamphylicum, O.pascheanum, O.persicum, O.pyrenaicum, O.refractum, O.sandrasicum, O.sigmoideum, O.sorgerae, O.sphaerocarpum, O.sphaerolobum, O.sumbulianum, O.tardum, O.transcaucasicum, O.uluense, O.umbellatum, O.vasakii, O.wiedemannii,

Kaynaklar

 1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press
 2. Listelenen kaynaklar Ornithogalum umbellatum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm