Habeş Adaçayı

Salvia aethiopis


25-60 cm boylanabilen, iki yıllık veya çok yıllık otsu bir türdür. Gövdeler dik ve gürbüzdür; kesit dört köşelidir; yüzey sapsız salgı bezli ve salgısız tüylüdür, tüyler altta daha yoğun dur. Yapraklar çoğunlukla diptedir ve basittir; veya formda ve 10-21 x 5-9 cm boyutlardadır; yüzey ± uzun karışık tüylerle kaplı ve buruşuktur; kenarlar düzensiz dişlidir; yaprak sapı 4-9 cm uzunluktadır. Çiçeklenme mayıs-temmuz ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu genişçe şamdanvari dallanmış ve çok-çiçeklidir; halka dizilimli çiçek durumu 4-6 çiçeklidir, çiçek halkaları yukarı çıktıkça birbirine daha yakındır; genişçe , ~ 12 x 15 mm uzunlukta, ve seyrek dür; borumsu-yumurtamsı formda ve ~ 12 rnm uzunluktadır, yoğun dür, meyve zamanı ~ 15 mm´ye kadar uzar, üst dudak üç parçalıdır, orta diş diğerlerine göre daha kısadır; beyaz renkte ve ~ 15 mm uzunluktadır, dudak sıklıkla soluk sarıdır; tüp şişkindir ve yüzey kepeklidir; oraksı görünümdedir. Sert kabuklu küçük meyve yuvarlağımsı üç köşelidir, yumurtamsı formda ve ~ 3 x 2 mm boyutlardadır.
Gözlem bildirSarıoba / Polatlı / Ankara - Mayıs 2020 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Salvia aethiopis | Habeş Adaçayı
Kızılçevlik / Pınarbaşı / Kayseri
Serdar Ölez © Temmuz 2021
Salvia aethiopis | Habeş Adaçayı
Sarıoba / Polatlı / Ankara
Serdar Ölez © Mayıs 2020
Salvia aethiopis | Habeş Adaçayı
Şereflikoçhisar / Ankara
Mustafa Gökmen © Mayıs 2020

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2100m yükseklikler arasında; bozkır, volkanik vekireçtaşı yamaçlar, nadas tarlaları, yol kenarları ve kıyılarda doğal gelişim gösterir.

 

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Salvia aethiopis L.
Sinonimler (Tam liste)

- Salvia aethiopis
İngilizce

Mediterranean Sage

Etimoloji ve kısaltmalar

Salvia Latincede 'kendini iyi ve sağlıklı hissetmek, sağlık, iyileşmek' anlamına gelen salvere sözcüğünden türetilmiştir; ayrıca salus 'sağlık, refah, refah veya kurtuluş' anlamındadır; bitkinin iyileştirici özelliklerine atıfta bulunur. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Salvia türleri

S.absconditiflora, S.adenocaulon, S.adenophylla, S.aethiopis, S.albimaculata, S.amplexicaulis, S.anatolica, S.aramiensis, S.argentea, S.aristata, S.atropatana, S.aucheri, S.aytachii, S.ballsiana, S.blepharochlaena, S.brachyantha, S.cadmica, S.caespitosa, S.candidissima, S.cassia, S.cedronella, S.ceratophylla, S.cerino-pruinosa, S.chionantha, S.chrysophylla, S.cilicica, S.cyanescens, S.dichroantha, S.divaricata, S.ekimiana, S.eriophora, S.ertekinii, S.euphratica, S.forskahlei, S.freyniana, S.frigida, S.fruticosa, S.glutinosa, S.halophila, S.haussknechtii, S.hedgeana, S.heldreichiana, S.huberi, S.hydrangea, S.hypargeia, S.indica, S.kronenburgii, S.kurdica, S.limbata, S.longipedicellata, S.macrochlamys, S.macrosiphon, S.marashica, S.microstegia, S.modesta, S.montbretii, S.multicaulis, S.napifolia, S.nemorosa, S.nutans, S.nydeggeri, S.odontochalmys, S.pachystachys, S.palaestina, S.pilifera, S.pinnata, S.pisidica, S.poculata, S.pomifera, S.potentillifolia, S.pseudeuphratica, S.quezelii, S.recognita, S.reeseana, S.rosifolia, S.russellii, S.sclarea, S.sericeotomentosa, S.siirtica, S.smyrnaea, S.spinosa, S.staminea, S.suffruticosa, S.syriaca, S.tchihatcheffii, S.tigrina, S.tobeyi, S.tomentosa, S.trichoclada, S.verbenaca, S.vermifolia, S.verticillata, S.virgata, S.viridis, S.viscosa, S.wiedemannii, S.xanthocheila, S.yosgadensis,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. İ. Eröz Poyraz, F. Koca. (2006). Eskişehir'de Yetişen Bazı Tıbbi Salvia L. Türleri Üzerinde Morfolojik Araştırmalar [PDF]
 3. Listelenen kaynaklar Salvia aethiopis hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm