Top Uyuzotu

Scabiosa rotata

(Zivan, Kumotu, Gıcıkotu, Lomelosia rotata)

5-10 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, ve sert kıllı ve sıklıkla tabandan dallanmıştır. Alt yapraklar genellikle , tam kenarlı; üst yapraklar dür ve loblar şeritsidir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; 8-10, mızraksı, genellikle çiçeklerden uzunca, bazen 2 katı kadar uzun; 0.75-2.5 cm çapta, hemen hemen ışınsal; çiçekler açık mor-pembe arası; küresel; 4-6 mm, uzun , arasında kalan oyuklar şeritsi-eliptik veya dikdörtgenimsi, 2-3 mm uzun ve yarıklı; 4-7 mm, 28-30 damarlı, damarlar bazen eflatun renkte; uzun bir sap üzerinde; 6-7 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirNallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

350-2440 m yükseklikler arasında; bozkırlar, ağaçlıklar içindeki açıklıklar ve nadas tarlalarında doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Scabiosa rotata M.Bieb.
Sinonimler

- Asterocephalus brevicomus Jord. & Fourr.
- Asterocephalus lobatus Jord. & Fourr.
- Asterocephalus polytomus Jord. & Fourr.
- Lomelosia rotata (M.Bieb.) Greuter & Burdet
- Trochocephalus rotatus (M.Bieb.) Á.Löve & D.Löve
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Scabiosa cins adı Latincede `uyuz` anlamına gelen scabies kelimesinden türetilmiştir; bazı türlerinin geçmişte geleneksel olarak uyuz tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Bazı diğer Scabiosa türleri

S.argentea, S.atropurpurea, S.balianii, S.bicolor, S.calocephala, S.canescens, S.caucasica, S.columbaria, S.cosmoides, S.crinita, S.glanduligera, S.hispidula, S.hololeuca, S.kurdica, S.lycia, S.micrantha, S.olivieri, S.paucidentata, S.persica, S.polykratis, S.prolifera, S.pseudograminifolia, S.reuteriana, S.rufescens, S.sicula, S.solymica, S.sosnowskyi, S.sulphurea, S.triniifolia, S.variifolia, S.velenovskiana

Kaynaklar

 1. PANAYIR, T , BAYKAL, T . (1997). SCABIOSA ROTATA BIEB. (DİPSACACEAE) ÜZERİNDE MORFOLOJİK ve ANATOMİK ARAŞTIRMALAR :. Journal of Faculty of Pharmacy of Ankara University , 26 (1) , 0-0 . DOI: 10.1501/Eczfak_0000000311 (http://dergipark.org.tr/tr/pub/jfpanu/issue/35545/394624)
 2. Listelenen kaynaklar Scabiosa rotata hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm