Türk Taş Gülü

Aethionema turcicum


40cm boylanabilen ışınsal dallanmış, erozyona dayanabilen kalın ve sağlam köklü, pembe çiçekli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Mayıs-haziran aylarında çiçeklenir. Çiçekler koyu pembeden leylak rengine kadar değişir. 
Gözlem bildirNallıhan / Ankara - Mayıs 2016 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Aethionema turcicum | Türk Taş Gülü
Nallıhan / Ankara
Serdar Ölez © Mayıs 2016

Ekoloji/Habitat

840-1200 metre yükseklikte, bozkırlarda yetişir. IUCN-Kırmızı Liste kategorisinde CR (Critically Endangered - Çok Tehlikede) statüsündedir. Ağaçlandırma, aşırı otlatma, tarla açma ve yol genişletme çalışmaları başlıca tehdidi altındadır. Polatlı-Acıkır ve Ayaş, Aysantıbeli’nde 500 civarı bireyle yaşam mücadelesi vermektedir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

KRİTİK
CRITICAL

Bu türün neslinin doğada tükenme riski aşırı derecede yüksektir.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Aethionema turcica H.Duman & Aytaç

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada bitkiyi yayınlayan bilim insanlarının isim kısaltmaları arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir.

Bazı diğer Aethionema türleri

A.acarii, A.alanyae, A.arabicum, A.armenum, A.caespitosum, A.capitatum, A.carneum, A.cordatum, A.coridifolium, A.demirizii, A.diastrophis, A.dumanii, A.eunomioides, A.fimbriatum, A.froedinii, A.fruticulosum, A.glaucinum, A.grandiflorum, A.heterocarpum, A.heterophyllum, A.huber-morathii, A.iberideum, A.karamanicum, A.lepidioides, A.lycium, A.marashicum, A.membranaceum, A.munzurense, A.oppositifolium, A.papillosum, A.saxatile, A.schistosum, A.speciosum, A.spicatum, A.stylosum, A.subulatum, A.syriacum, A.thesiifolium, A.turcica, A.virgatum,

Kaynaklar

 1. Eker, İsmail & Vural, Mecit & Aslan, Serdar. (2015). Ankara ilinin damarlı bitki çeşitliliği ve korumada öncelikli taksonları. Bağbahçe Bilim Dergisi. 2. 57-114. 
 2. Listelenen kaynaklar Aethionema turcicum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm