Sugedemesi

Veronica anagallis-aquatica

(Göz Mumcuğu, Veronika)

30-100 cm boylanabilen, çok yıllık veya tek yıllık, otsu bir bitkidir. Gövdeler kıvrımsız/dik, genellikle ortaya kadar dallanmış ve sıklıkla yere serilidir; kuruduğunda kararır; tüysüzdür ve içi boştur. Yapraklar 30-70 x 10-25 mm boyutlardadır; alt yapraklar kısaca saplı, , dur; üst yapraklar sapsız, , ± dur; yüzeyler sıklıkla , nadiren üstlerdekiler dır; kenarlar ince testere dişli, küçük dişli veya tam kenarlı gibidir. Çiçeklenme Mart-Eylül ayları arasında gerçekleşir; çiçekler dik slkım kurullardadır, 6-25 salkım kurul, her kurulda 20-40 çiçek bulunur; Salkım sapı 2-7 cm uzunluktadır; şeritsi-mızraksı ve dur; 2-2.5 mm uzunlukta; lavanta rengi ile soluk mavi arası veya soluk leylak renginde ve 4-6 mm çaptadır; 1.5-2 mm uzunluktadır. Kapsül meyve daire şeklinde, şişik, 3-3.5 x 2.5-3.2 mm boyutlarda, çanak boyuna eşit veya hafifçe daha kısadır; yüzeyi veya seyrek kısaca dır; tohumlar 40-70 adet, eliptik-yuvarlağımsı, dışbükey, 0.5-0.6 x 0.4-0.5 mm boyutlardadır.
Gözlem bildirOlympos Antik Kenti / Antalya - Ağustos 2020 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Veronica anagallis-aquatica | Sugedemesi
Olympos Antik Kenti / Antalya
Serdar Ölez © Ağustos 2020

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2350 m yükseklikler arasında; bataklık otlakları, hendekler, nehirler, akarsular ve pirinç tarlalarında ve diğer ıslak yerlerde, sıklıkla sığ suda, ancak büyük ölçüde su yüzeyinin üstünde  bulunur.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Veronica anagallis-aquatica L.
Sinonimler (Tam liste)

- Veronica anagallis-aquatica
- Veronica anagallis
- Veronica catenata
- Veronica catenata var. glandulosa
- Veronica comosa
- Veronica connata
- Veronica comosa var. glaberrima
- Veronica comosa var. glandulosa
- Veronica connata subsp. glaberrima
- Veronica connata var. glaberrima
- Veronica connata var. typica
- Veronica glandifera
- Veronica grandiflora
- Veronica × lackschewitzii
- Veronica micromeria
- Veronica salina
İngilizce

Water Speedwell

Etimoloji ve kısaltmalar

Veronica cins adı 1500´lerin sonunda Carl Linnaeus tarafından, bu gruptaki bitkiler için birçok Avrupa dilinde veronica adının var olan yaygın kullanımına dayanılarak seçilmiştir. İsim muhtemelen Azize Veronica´ya atfedilmektedir. Azize Veronica, çarmıha götürülürken keten mendili ile İsa´nın yüzündeki teri silmiştir; bazı kaynaklar Veronica cinsinin bazı türlerinde gözlenen desenlere bu mendilin dokusunun benzemesinden dolayı bu adı aldığını belirtmektedir. Anagallis Yunancada 'yeniden' anlamına gelen ἀνά (aná)  kelimesi ile `zevk almak´ anlamına gelen ἀγάλλω (agállō) kelimesinin birleşiminden oluşmuştur; `yeniden zevk almak´ anlamına gelir; bitkilerde her güneş çıktığında çiçeklerin yeniden açılmasına atıfta bulunur. Aquatica Latince aqua kelimesi ve -tica son ekinden oluşmuştur. Aqua su anlamına gelir. -ticus (eril), -tica (dişil), -ticum (eşeysiz) son eki ise '... ile ilgili' anlamındadır; türün su içerisinde veya sulak alanda yaşadığına/yetiştiğine atıfta bulunur.

Bazı diğer Veronica türleri

V.acinifolia, V.allahuekberensis, V.anagallis-aquatica, V.anagalloides, V.antalyensis, V.arguteserrata, V.armena, V.arvensis, V.balansae, V.baranetzkii, V.beccabunga, V.biloba, V.bombycina, V.bozakmanii, V.caespitosa, V.campylopoda, V.ceratocarpa, V.cetikiana, V.chamaedrys, V.cinerea, V.crinita, V.cuneifolia, V.cymbalaria, V.davisii, V.debilis, V.dichrus, V.dillenii, V.donii, V.elmaliensis, V.erciyasdagi, V.filiformis, V.fridericae, V.fuhsii, V.gentianoides, V.grisebachii, V.hederifolia, V.hispidula, V.intercedens, V.jacquinii, V.kopgecidiensis, V.kotschyana, V.leiocarpa, V.liwanensis, V.lycica, V.macrostachya, V.magna, V.microcarpa, V.montana, V.montbretii, V.multifida, V.officinalis, V.oltensis, V.opaca, V.orientalis, V.oxycarpa, V.panormitana, V.pectinata, V.peduncularis, V.peregrina, V.persica, V.polifolia, V.polita, V.polium, V.poljensis, V.pontica, V.praecox, V.quezelii, V.reuterana, V.rubrifolia, V.samuelssonii, V.scutellata, V.serpyllifolia, V.stamatiadae, V.sumilensis, V.surculosa, V.syriaca, V.tauricola, V.telephiifolia, V.thymoides, V.triloba, V.triphyllos, V.turrilliana, V.vanensis, V.verna, V.x, V.yildirimlii,

Kaynaklar

 1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press
 2. Listelenen kaynaklar Veronica anagallis-aquatica hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm