Doğu Ballıbaba

Lamium orientale

(Wiedemannia orientalis, Güzelce)

7-35 cm boylanabilen, gövdesi yoğun seyrek ince yumuşak kısa tüylü, tek yıllık otsu bir türdür. Yapraklar altta saplı, üstte sapsız; yaprak ayası genişçe formda; 16-50 x 5-30 mm boyutlarda; bütün kenarlı, tırtırlı veya nadiren kaba dişli; basık tüylü, üst yüzde tüyler daha kısadır. Çiçeklenme dönemi Nisan-Haziran ayları arası; 6-10 mm, olgunlaştıkça 8-14 mm, yoğun gri, kılsı çıkıntılı; 9-20 mm boyda, soluk derin pembe, açık mor veya eflatunumsu renkte, daha koyu beneklidir.
Yeni gözlem bildirNallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

700-1650 m yükseltiler arasında; kuru taşlık yamaçlar, bozkırlar, tarlalar, üzüm bağları, yol kenarlarında gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lamium orientale (Fisch. & C.A.Mey.) E.H.L.Krause
Sinonimler

- Lamium erythrotrichum Boiss
- Wiedemannia erythrotricha Benth.
- Wiedemannia orientalis Fisch. & C.A.Mey.
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Lamium cins adı Latincede `ağzı açık` anlamına gelen lamia kelimesinden türetilmiştir; cinsin çiçeklerinin şeklini işaret eder. Orientale Latincede 'doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen' anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker. Bilimsel adlandırmada kullanılan C.A.Mey. kısaltması türün Carl Anton von Meyer (1795–1855) tarafından yayınlandığını belirtir; Meyer bir Alman (daha sonra Rus vatandaşı olmuştur) botanikçi ve kaşiftir. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Lamium türleri

L.album, L.amplexicaule, L.eriocephalum, L.galactophyllum, L.galeobdolon, L.garganicum, L.macrodon, L.maculatum, L.moschatum, L.multifidum, L.purpureum, L.tomentosum, L.tschorochense, L.vreemanii

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Lamium orientale hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm