Altınotu

Helichrysum armenium

(Ölmez çiçek)

18-50 cm boylanabilen, alt kısmı odunsu üst kısmı otsu, çok yıllık bir yarı çalı türüdür. Gövde dik, odunsu tabandan çok sayıda yükselen, tüysüz veya ince -dür. Yapraklar yeşil-gri, yüzey sıklıkla kenar ve orta damarda yoğunlaşan tüy katmanıyla kaplı; yeni sürgünlerin tabanında , üsttekiler formdadır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; , her birinde 3 veya daha çok sayıda ; ler küremsi, kıvrımlı veya silindirik, 5-6 mm; sivrimsi, az veya çok düzenli katmerli, yaygın veya basık, sarı veya soluk saman renkli; tüm çiçekler dir.
Yeni gözlem bildirŞavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

900-2500 m yükseklikler arasında; taşlık kireçtaşı yamaçlarda, orman içi açıklıklarda ve bozkırlarda doğal olarak yetişir.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Helichrysum armenium DC.
Sinonimler

- Gnaphalium armenium DC.
- Gnaphalium lorentii Sch.Bip.
- Gnaphalium oligocephalum Sch.Bip.
- Helichrysum armenium subsp. armenium
- Helichrysum glandulosum Ledeb.
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Helichrysos cins adı Eski Yunancada  `sarmal´ anlamına gelen helik- öneki ile `altın´ anlamına gelen chrysos kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.  Bilimsel adlandırmada kullanılan D.C. kısaltması türün ilk olarak Augustin Pyramus de Candolle (1778-1841) tarafından yayınlandığını belirtir. De Candolle, İsviçreli bir botanikçidir; Charles Darwin´in doğal seleksiyon ilkesini etkileyen Doğanın Savaşı tezini öne sürmüştür; buna göre birden fazla türün ortak bir evrimsel atada görünmeyen benzer özellikler geliştirebileceğini belirtmiştir. Bitkilerle yaptığı çalışmalar sırasında, bitki yapraklarının sabit ışıkta 24 saate yakın bir döngü izlediğini fark etmiş ve biyolojik saatin varlığını ileri sürmüştür.

Bazı diğer Helichrysum türleri

H.arenarium, H.armenium, H.artvinense, H.chasmolycicum, H.chionophilum, H.compactum, H.goulandriorum, H.graveolens, H.heywoodianum, H.italicum, H.kitianum, H.luteoalbum, H.noeanum, H.orientale, H.pallasii, H.pamphylicum, H.peshmenianum, H.plicatum, H.sanguineum, H.sivasicum, H.stoechas, H.unicapitatum, H.yuksekovaense, H.yurterianum, H.sp.

Kaynaklar

 1. Davis, 1975, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:5 Page:93
 2. Listelenen kaynaklar Helichrysum armenium hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm