Zilasur

Vincetoxicum canescens

(Panzehir otu)

70 cm kadar boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövde yatık veya dik gelişir, yuzeyi gri keçemsi tüylüdür. Yapraklar 6(-8) x 4(-6) cm boyutlarda yumurtamsıve yumurtamsıdır; dur; sapsız veya belli belirsiz saplıdır; özellikle gövdenin üst kısımlarında her iki yüzü gri-keçemsi tüylüdür. Çiçeklenme dönemi Mayıs-Temmuz ayları arasındadır; talkım çiçek kurulu 5-12 çiçeklidir ve sıkışıktır; çiçekler ~8 mm çaptadır ve 5 mm saplı veya neredeyse sapsızdır; çanak loblar yumurtamsı-mızraksı formdadır ve dış kısmı hafif tüylüdür; taç yaprak lobları sarı renkte, üçgen biçimli-dikdörtgenimsi formdadır ve iç kısmı beyaz kaba tüylüdür.

Türkiye'de iki alt türü doğal olarak yetişmektedir:
 • Çiçekleri sapsız ...subsp. canescens
 • Çiçekleri saplı ...subsp. pedunculata
Yeni gözlem bildirKıbrıs / Mamak / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

300-1900 m yüksekliklerde, kireçtaşı yamaçlarda görülür.

Sınıflandırma

Kısa kısa...

Bazı Vincetoxicum türlerinin yaprakları, kuru tohumları ve rizomları geleneksel tıpta incinme, uyuz, nevroz, skrofula, sıtma, yara, ateş, rüptür ve eksternal kanserlerin tedavisinde kullanılmaktadır.[2]

Etimoloji ve kısaltmalar

Canescent Latincede ΄gri veya beyaza dönüşmek΄ anlamına gelen canescere kelimesinin sıfat-fiil halidir; sıklıkla türün bir bölümü veya tamamının yüzeyindeki tüylerin görünüşüne atıfta bulunur.

Bazı diğer Vincetoxicum türleri

V.canescens, V.funebre, V.fuscatum, V.hirundinaria, V.parviflorum, V.raddeanum, V.scandens, V.speciosum, V.tmoleum

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.
 2. Güzel, S , Ülger, M , Özay, Y , Yumrutaş, Ö , Bozgeyi̇k, İ , Sarıkaya, Ö . (2019). Vincetoxicum canescens subsp. canescens ve Vincetoxicum cancescens subsp. pedunculata Tohumlarının Antimikrobiyal ve Antiproliferatif Aktiviteleri . Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Lokman Hekim Tıp Tarihi ve Folklorik Tıp Dergisi , 9 (3) , 367-375 . DOI: 10.31020/mutftd.594212
 3. Listelenen kaynaklar Vincetoxicum canescens hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm