Neblul

Euphorbia macroclada

(Sütleğen)

70 cm boylanabilen, bir köksaptan yükselen çok sayıda basit gövdeli oluşan, çok yıllık otsu bir bitkidir. Sap yaprakları veya , 3-8.5 x 0.5-1.8 cm boyutlarda, veya sivrimsi, tam kenarlı, sıklıkla belirgin şekilde el ayası gibi damarlı; birincil demet yaprakları -genişçe ; ikincil demet yaprakları eşkenar dörtgen, genişçe veya , , sarımsı renklidir. Çiçeklenme Mayıs-Eylül aylarında; genellikle 2 boynuzlu, boynuzlar sıklıkla loblu veya çok parçalı; loblar iki bölmeli, yoğun ince yumuşak kısa tüylüdür. Meyve yumurta biçimli, 4-5 mm çapta, üç loblu, , ve yumuşak tüylü; tohumlar yumurta biçimli, 3 mm, pürüzsüz, soluk gri; tohum göbeği koniktir.
Gözlem bildirNallıhan / Ankara - Haziran 2018 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Euphorbia macroclada | Neblul
Güzelkonak / Gevaş / Van
Serdar Ölez © Temmuz 2021
Euphorbia macroclada | Neblul
Nallıhan / Ankara
Serdar Ölez © Haziran 2018

Ekoloji/Habitat

250-2500 m yüksekliklerde; çam ve meşe ormanlarında, bozkırlar, taşlık yamaçlar, kurumuş su kenarları, üzüm bağları, döküntü topraklar ve yol kenarlarında gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Euphorbia macroclada Boiss.
Sinonimler (Tam liste)

- Euphorbia damascena Boiss.
- Euphorbia schizoceras Boiss.
- Euphorbia syspirensis K.Koch
- Euphorbia tinctoria Boiss. & A.Huet
- Tithymalus macrocladus (Boiss.)...
İngilizce

Spurge

Etimoloji ve kısaltmalar

Euphorbia: Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmıştır; Numidia Kralı II.Juba MS 12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiştir; 1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırılmıştır. Macroclada Eski Yunancada `geniş, büyük` anlamına gelen makros kelimesi ile `gövde, dal` anlamına gelen klados kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Bazı diğer Euphorbia türleri

E.acanthothamnos, E.agraria, E.aleppica, E.altissima, E.amygdaloides, E.anacampseros, E.apios, E.arguta, E.arvalis, E.aulacosperma, E.austroanatolica, E.barrelieri, E.belgradica, E.cassia, E.chaborasia, E.chamaesyce, E.characias, E.cheiradenia, E.coniosperma, E.craspedia, E.cyparissias, E.davisii, E.dendroides, E.denticulata, E.dimorphocaulon, E.djimilensis, E.epithymoides, E.eriophora, E.erubescens, E.erythrodon, E.esula, E.exigua, E.falcata, E.fistulosa, E.forsskalii, E.gaillardotii, E.glareosa, E.grisophylla, E.haussknechtii, E.helioscopia, E.herniariifolia, E.heteradena, E.heterophylla, E.hierosolymitana, E.hirsuta, E.humifusa, E.iberica, E.illirica, E.isaurica, E.kotschyana, E.lagascae, E.lathyris, E.ledebourii, E.lucida, E.macrocarpa, E.macroceras, E.macroclada, E.maculata, E.marschalliana, E.microsphaera, E.myrsinites, E.nutans, E.oblongata, E.oblongifolia, E.orientalis, E.oxyodonta, E.palustris, E.pannonica, E.paralias, E.peplis, E.peplus, E.pestalozzae, E.petiolata, E.petrophila, E.phymatosperma, E.physocaulos, E.pisidica, E.platyphyllos, E.prostrata, E.rhabdotosperma, E.rhytidosperma, E.rigida, E.salicifolia, E.sanasunitensis, E.schottiana, E.segetalis, E.seguieriana, E.serpens, E.sintenisii, E.smirnovii, E.squamosa, E.stricta, E.szovitsii, E.taurinensis, E.terracina, E.thompsonii, E.valerianifolia, E.wittmannii,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Euphorbia macroclada hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm