Kırkbitotu

Pedicularis condensata


20-70 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde, dik, sağlam, tekil, salgı bezsiz ince yumuşak kısa tüylü, nadiren tüysüz ve kalın köklüdür. Yapraklar , ve yapıda; 4-12 x 1.7-6 cm, testere dişli-tırtırlı kenarlı; dip kısımdakiler uzun-saplı; gövde kısmındakiler seyrek, ardışık dizili ve sapsızdır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu başak, çok çiçekli, yoğun, dikdörtgenimsi; veya dişli, 10-20 mm; çiçek sapı dik; çan şeklinde, 8-11 mm, az çok yünsü veya kısa tüylü; 7-9 mm, loblar kısa, 1-3 mm, üçgen biçimli; krem rengi sarı arası; 20-27 mm; 14-19 mm, kıvrımlı; ibikli , nı barındırı, yanal olarak yassı , yuvarlatılmış veya uç kısımda tepesi kesik veya ; alt dudak 3-parçalı, genellikle yayvan; iki uzun iki kısa, toplam 4 adet; tüysüz veya ince yumuşak kısa tüylü; dikensi uçludur. Meyve kapsül, ters yumurtamsı, küt uçlu, 7-9 mm ve tüysüzdür.
Gözlem bildirIlgaz Dağı / Kastamonu - Haziran 2018 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Pedicularis condensata | Kırkbitotu
Ilgaz Dağı / Kastamonu
Serdar Ölez © Haziran 2018

Ekoloji/Habitat

1430-3200 m yüksekliklerde; göknar, çam ve orman gülleri ile birlikte, çayırlıklar, meralar ve taşlık yamaçlarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Bazı diğer Pedicularis türleri

P.atropurpurea, P.cadmea, P.caucasica, P.comosa, P.condensata, P.crassirostris, P.nordmanniana, P.olympica, P.palustris, P.pontica, P.wilhelmsiana,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Pedicularis condensata hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm