Kırkbitotu

Pedicularis condensata


20-70 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde, dik, sağlam, tekil, salgı bezsiz ince yumuşak kısa tüylü, nadiren tüysüz ve kalın köklüdür. Yapraklar , ve yapıda; 4-12 x 1.7-6 cm, testere dişli-tırtırlı kenarlı; dip kısımdakiler uzun-saplı; gövde kısmındakiler seyrek, ardışık dizili ve sapsızdır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu başak, çok çiçekli, yoğun, dikdörtgenimsi; veya dişli, 10-20 mm; çiçek sapı dik; çan şeklinde, 8-11 mm, az çok yünsü veya kısa tüylü; 7-9 mm, loblar kısa, 1-3 mm, üçgen biçimli; krem rengi sarı arası; 20-27 mm; 14-19 mm, kıvrımlı; ibikli , nı barındırı, yanal olarak yassı , yuvarlatılmış veya uç kısımda tepesi kesik veya ; alt dudak 3-parçalı, genellikle yayvan; iki uzun iki kısa, toplam 4 adet; tüysüz veya ince yumuşak kısa tüylü; dikensi uçludur. Meyve kapsül, ters yumurtamsı, küt uçlu, 7-9 mm ve tüysüzdür.
Yeni gözlem bildir



Ilgaz Dağı / Kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

1430-3200 m yüksekliklerde; göknar, çam ve orman gülleri ile birlikte, çayırlıklar, meralar ve taşlık yamaçlarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Bazı diğer Pedicularis türleri

P.atropurpurea, P.cadmea, P.caucasica, P.comosa, P.crassirostris, P.nordmanniana, P.olympica, P.palustris, P.pontica, P.wilhelmsiana

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Pedicularis condensata hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm