İzmir Kekiği

Origanum vulgare subsp. viride

(İstanbul Kekiği)

20-100 cm boylanabilen, çok yıllık bir türdür. Gövde 4 köşeli, odunsu, genellikle kırmızımsı-kahverengimsi, basık-yumuşak tüylüdür. Yapraklar saplı veya neredeyse sapsız, , veya , 6-40 x 5-30 mm, veya , yüzey , noktalı veya ; veya , 2-10 x 1-7 mm, az-çok veya , yeşil nadiren eflatunumsu, sıklıkla ince tüylüdür. Çiçeklenme Mayıs-Ekim ayları arasında; çiçek durumu salkım, yoğun, yaprak ile dal arası halka dizilişli, gövde ve dallarda terminal; tam simetrik, çan şeklinde, 5loblu, 13 damarlı; simetrik, 3-10 mm, iki dudaklı, 5 loblu, uzun tüplü, tüylü; üst dudak yassı, kısa, uç kısım kertikli; alt dudak 3 loblu, orta lob yanal loblardan geniş, yuvarlağımsı uçlu, kenarları sığ dişli; 4 adet, 2si üst dudaktan daha uzun; dişicik 2`li lidir.
Yeni gözlem bildirKastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2500 m yükseklikler arasında; kuru tepeler, taşlık yamaçlar, sıklıkla kozalaklı ağaçlar veya karışık korulukların kısmi gölgesinde, makiliklerde gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

O.vulgare subsp. viride (Boiss.) Hayek
Sinonimler

- Majorana heracleotica (L.) Peterm
- Origanum angustifolium K.Koch
- Origanum wallichianum Benth.
- Origanum heracleoticum L.
- O.vulgare subsp. viridulum (Martrin-Donos) Nyman
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Standart yazar kısaltması olan Boiss. kısaltması İsviçreli botanikçi, kaşif ve matematikçi Pierre Edmond Boissier´in (1810-1885) bu türü tanımlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Origanum türleri

O.×, O.acutidens, O.amanum, O.bargyli, O.bilgeri, O.boissieri, O.brevidens, O.haussknechtii, O.husnucan-baseri, O.hypericifolium, O.laevigatum, O.leptocladum, O.majorana, O.minutiflorum, O.munzurense, O.onites, O.rotundifolium, O.saccatum, O.sipyleum, O.solymicum, O.syriacum, O.vogelii, O.vulgare

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Origanum vulgare subsp. viride hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm