Ada soğanı

Urginea maritima

(Kum Örümcekotu)

1.5 m kadar boylanabilen, çok yıllık soğanlı bir bitkidir. Soğanlar toprak yüzeyine çok yakın, 20 cm çapa kadar büyük ve 1 kg kadar ağırlıktadır; yaz sonunda ağırlığı 2-4 kg'ı bulur. Yapraklanma kışın, çiçeklerden sonra gelişir; Ekim-Temmuz ayları arasında yapraklı kalır; yapraklar 10 adet, formda, 12 x 100 cm`e kadar boyutlardadır, derimsi dokuda ve koyu yeşil renktedir. Çiçeklenme Eylül-Kasım ayları arasında; çiçek durumu yoğun ; çiçek sapı 15-20 mm uzunlukta; çiçekler 14-16 mm çapta; 6 dilimli, beyaz renkte ve yeşilimsi izlidir. Meyve kapsül formda, 6-12 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirAydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez


Gözlemler

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Drimia maritima (L.) Stearn
Sinonimler

- Urginea maritima (L.) Baker
- Urginea scilla Steinh.
- diğer sinonimler...
İngilizce

Red Squill

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Kaynaklar

 1. M.Tanker, F. Tosun (1979). Ege Yöresinde Yetişen Urginea maritima (L.) Bak. Soğanlarının Prosillaridin Yönünden Değerlendirilmesi. Farmakognozi ve Farmasötik Botanik Kürsüsü, Eczacılık Fakültesi, Ankara Üniversitesi (http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/24/1076/12926.pdf adresinden yararlanılmıştır).
 2. Listelenen kaynaklar Urginea maritima hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm