Ponpon Çiçeği

Calliandra tergemina


1-3 m boylanabilen, herdem yeşil, çalı veya ağaççık formlu egzotik bir türdür. Gövde ince, silindirik ve dik; dallar narin ve art arda yatay dizilidir. Yapraklar 0.5-3 cm saplı, ardışık dizili, çift tüysü birleşik; birinci kademe yaprakçıklar 2 adet, herbiri 3 alt yaprakçıklı; alt yaprakçıklardan biri tabanda, yaprakçık ayrımının hemen üstünde, 1-2.5 cm uzun; diğer 2 alt yaprakçık terminal, tabanda birleşik görünümlü, asimetrik , , uçlu veya uç kısmı hafifçe , 2.5-6 cm; ilk sürgünde portakal rengi, sonra parlak koyu yeşil; yaprakçıklar ve yaprak sapı dür ve geceleri katlanıp kapanırlar. Çiçek durumu yaprak koltuklarında tepecik, 5 cm çapta, çiçek kümesi sapı 1.5-3 cm; çiçekler sapsız; borumsu, 0.7 cm; çok sayıda, kırmızı, 2.5-3 cm uzunluktadır. Meyveler yassı baklamsı, , 5-10 x 0.7 cm, kahverengi; tohumlar 6-8 adet, yassı, 0.6 x 0.3 cm oval; meyve olgunlaştığında aniden açılır ve tohumlar metrelerce öteye saçılır.
Yeni gözlem bildirTropikal Kelebek Bahçesi / Konya - Eylül 2018 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Güney Amerikada, 1000 m`ye kadar yüksekliklerde; ormanlık alanlarda nehirlerin toprak yığınlarında, vadi ve yamaçlarda yayılış gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Calliandra tergemina (L.) Benth.
Sinonimler

- Calliandra tergemina var. emarginata (W...
- Calliandra tergemina var. tergemina
- diğer sinonimler...
İngilizce

Red powder puff

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Calliandra tergemina hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm