Ekin Dağarcığı

Thlaspi arvense

(Tarla Akça Çiçeği)

10-70 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde basittir veya üst kısımlarda dallanmıştır. Dip yaprakları rozet şeklinde dizilmemişlerdir; veya formda ve 1-5 cm × 4-23 mm boyutlarda ve uzun saplıdır; Gövde yaprakları formda ve 1.5-4 cm × 5-15 mm boyutlardadır; dip kısmı sapı kavrar durumdadır; kenarlar sıklıkla dişlidir. Çiçeklenme sıklıkla Şubat-Mayıs ayları arasında gerçekleşir; 3-5 x 1.5-2 mm boyutlarda, uç kısmı tepesi kesik görünümdedir; çiçek kurulu meyvelenme zamanına doğru daha da uzar. Meyve sapı hafifçe yukarı doğru kıvrımlıdır ve 7-12 mm uzunluktadır; kısa karpelli meyve hemen hemen daireseldir ve 10-15 mm çaptadır; tepesel girinti (tepecik kalıntısını da kapsayacak şekilde) 2-4 mm uzunluktadır; tohum bölmesi 8-11 mm x 1 , 5-2 mm boyutlardadır; tohumlar 2 katmanlı, koyu kahverengidir.
Gözlem bildirÇamkoru TP / Ankara - Ekim 2018 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Thlaspi arvense | Ekin Dağarcığı
Çamkoru TP / Ankara
Serdar Ölez © Ekim 2018

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1800 m yükseltiler arasında; yol kenarları, tarlalar, döküntü alanlar, çayırlıklar, bahçeler, dere boyu toprak yığınları, bozkır ağaçlıkları, çalılıklar, yamaçlar, taşkın ovaları ve koruluklarda doğal gelişim gösterebilirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Thlaspi arvense L.
Sinonimler (Tam liste)

- Teruncius arvensis (L.) Lunell
- Thlaspi baicalense DC.
- Thlaspi collinum M.Bieb.
- Thlaspi strictum Dalla Torre & Sarnth.
- Thlaspidea arvensis (L.) Opiz
İngilizce

Field Pennycress

Etimoloji ve kısaltmalar

Arvense Latincede tarla, tarladan, tarla ile ilgili anlamlarında kullanılır.

Bazı diğer Thlaspi türleri

T.aghricum, T.alliaceum, T.antitauricum, T.arvense, T.bornmuelleri, T.bovis, T.cappadocicum, T.capricornutum, T.ceratocarpon, T.cilicium, T.crassifolium, T.crassiusculum, T.dolichocarpum, T.eigii, T.elegans, T.huber-morathii, T.huetii, T.jaubertii, T.kochianum, T.kurdicum, T.leblebicii, T.lilacinum, T.orbiculatum, T.oxyceras, T.pulvinatum, T.rechingeri, T.rosulare, T.stylosum, T.syriacum, T.triangulare, T.watsonii,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Thlaspi arvense hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm