Ekin Dağarcığı

Thlaspi arvense

(Tarla Akça Çiçeği)

10-70 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde basittir veya üst kısımlarda dallanmıştır. Dip yaprakları rozet şeklinde dizilmemişlerdir; veya formda ve 1-5 cm × 4-23 mm boyutlarda ve uzun saplıdır; Gövde yaprakları formda ve 1.5-4 cm × 5-15 mm boyutlardadır; dip kısmı sapı kavrar durumdadır; kenarlar sıklıkla dişlidir. Çiçeklenme sıklıkla Şubat-Mayıs ayları arasında gerçekleşir; 3-5 x 1.5-2 mm boyutlarda, uç kısmı tepesi kesik görünümdedir; çiçek kurulu meyvelenme zamanına doğru daha da uzar. Meyve sapı hafifçe yukarı doğru kıvrımlıdır ve 7-12 mm uzunluktadır; kısa karpelli meyve hemen hemen daireseldir ve 10-15 mm çaptadır; tepesel girinti (tepecik kalıntısını da kapsayacak şekilde) 2-4 mm uzunluktadır; tohum bölmesi 8-11 mm x 1 , 5-2 mm boyutlardadır; tohumlar 2 katmanlı, koyu kahverengidir.
Yeni gözlem bildirÇamkoru TP / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1800 m yükseltiler arasında; yol kenarları, tarlalar, döküntü alanlar, çayırlıklar, bahçeler, dere boyu toprak yığınları, bozkır ağaçlıkları, çalılıklar, yamaçlar, taşkın ovaları ve koruluklarda doğal gelişim gösterebilirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Thlaspi arvense L.
Sinonimler

- Teruncius arvensis (L.) Lunell
- Thlaspi baicalense DC.
- Thlaspi collinum M.Bieb.
- Thlaspi strictum Dalla Torre & Sarnth.
- Thlaspidea arvensis (L.) Opiz
- diğer sinonimler...
İngilizce

Field Pennycress

Etimoloji ve kısaltmalar

Arvense {Latince}: tarla, tarladan. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Thlaspi türleri

T.aghricum, T.alliaceum, T.antitauricum, T.bornmuelleri, T.bovis, T.cappadocicum, T.capricornutum, T.ceratocarpon, T.cilicium, T.crassifolium, T.crassiusculum, T.dolichocarpum, T.eigii, T.elegans, T.huber-morathii, T.huetii, T.jaubertii, T.kochianum, T.kurdicum, T.leblebicii, T.lilacinum, T.orbiculatum, T.oxyceras, T.pulvinatum, T.rechingeri, T.rosulare, T.stylosum, T.syriacum, T.triangulare, T.watsonii, T.perfoliatum

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Thlaspi arvense hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm