İtüzümü

Solanum americanum


10-70 cm boylanabilen, tek yıllık, bir bitki türüdür. Gövde dik, dallanmış; , veya ; kuruduğunda genellikle siyahımsıdır. Yapraklar , biçimli, tabanda , 10 x 7 cm; yaprak dibi sap boyunca aşağı doğru uzanan; kenarlar tam ile dalgalı-dişli arası; her iki yüzü dür. Çiçeklenme Haziran-Kasım ayları arasında; çiçek durumu , 5-10 - çiçekli; çiçek kümesi sapı 15-30 mm; 2 mm, loblar üçgen biçimli, ; beyaz, 5-6 mm, dış kısmı dür. Meyve üzümsü, siyah, küremsi, 7-10 mm çaptadır.
Yeni gözlem bildirAyaş / Ankara - Kasım 2018 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1500 m yükseklikler arasında; çakıllı alanlar, kumluklar, nehir kenarları, yol kenarları, işlenmiş topraklarda gelişim gösterebilirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Solanum americanum Mill.
Sinonimler

- S.americanum Mill. var. nodiflorum ...
- S.americanum Mill. var. patulum (L.)...
- Solanum caribaeum Dunal
- Solanum fistulosum Dunal ex Poir.
- Solanum hermannii Dunal
- diğer sinonimler...
İngilizce

American Black Nightshade

Etimoloji ve kısaltmalar

Solanum ilk olarak S. nigrum için Büyük Plinius (Pliny the Elder) tarafından kullanılmış; Sol Latincede güneş anlamına gelir [Güneşin bitkisi]; Solamen Latincede teselli anlamına gelir, bazı türlerinin narkotik özelliklerine atıfta bulunur. Americanum ilk tür örneğinin Amerika kıtasında bulunduğuna atıfta bulunur; Amerikadan (kıta), Amerikaya özgü anlamındadır. Standart yazar kısaltması olan Mill. kısaltması İskoç kökenli bir botanikçi olan Philip Miller´in (1691 - 1771) bu türü tanımlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Solanum türleri

S.aethiopicum, S.alatum, S.angustifolium, S.decipiens, S.dulcamara, S.elaeagnifolium, S.luteum, S.melongena, S.pseudocapsicum, S.sisymbriifolium, S.tuberosum, S.woronowii, S.lycopersicum, S.rantonetti

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Solanum americanum hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm