Palmer Damkoruğu

Sedum palmeri


25-30 cm boylanabilen, çok yıllık, egzotik bir sukulent türüdür. Gövde başlangıçta diktir, geliştikçe yatıklaşır ve dökümlü bir görünüm kazanır. Yaprak dizilimi 2-8 cm çapta rozet; yapraklar , hafifçe , soluk yeşil, sıklıkla kışları kırmızımsı, , , 14-38 mm uzun ve 6-14 mm boyutlardadır. Çiçeklenme sıklıkla Mart-Nisan aylarında; çiçek durumu , 4-8 cm uzunlukta; 9-20 x 3-9 mm; çiçekler en çok 2 cm çapta; 5 adet, 6-7 x 1-2 mm, mızraksı, sivrimsi; 5 adet, sarı, 8-9 x 2 mm, , hafifçe omurgalı, ; 10 adet, 5-6 mm uzun; sarı; ler 5 adet ve 5 mm uzunluktadır.
Gözlem bildirİç mekan / Ankara - Aralık 2018 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Sedum palmeri | Palmer Damkoruğu
İç mekan / Ankara
Serdar Ölez © Aralık 2018

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Etimoloji ve kısaltmalar

Sedum {Latince}: damkoruğu. Palmeri türü Meksika'da önemli araştırmalar yapmış Amerikalı botanikçi Edward Palmer'a (1829-1911) ithafen adlandırılmıştır.

Bazı diğer Sedum türleri

S.acre, S.aetnense, S.album, S.alpestre, S.amplexicaule, S.annuum, S.assyriacum, S.cepaea, S.cespitosum, S.confertiflorum, S.dasyphyllum, S.eriocarpum, S.euxinum, S.gracile, S.grisebachii, S.hispanicum, S.ince, S.inconspicum, S.litoreum, S.lydium, S.magellense, S.microcarpum, S.nanum, S.ochroleucum, S.pallidum, S.rubens, S.samium, S.sediforme, S.steudelii, S.subulatum, S.tenellum, S.ursi, S.urvillei,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Sedum palmeri hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm