Engerekotu

Echium vulgare


30-50 cm boylanabilen, iki yıllık veya , otsu bir bitki türüdür. Gövde genellikle basit, seyrek veya yoğun yaygın tüylüdür. Yapraklar ; dipte 120 x 11 mm, , sivrimsi, dışbükey, kenarlar yaprak sapına doğru iç bükey,; gövdede daha kısa, hemen hemen ve sapsızdır. Çiçeklenme Mayıs-Eylül ayları arasında; çiçek durumu dikdörtgenimsi , çiçeklenme geliştiğinde ; çanak çiçek gelişiminde 5-6 mm, meyvelenmede 10 mm; derin mavi, 14-18 mm, genişçe huni şeklinde, seyrek tüylü; genellikle uzun, dışa taşmış; mavi-eflatunumsu; ~ 1 mm`lik iki parçalıdır. Meyve sert kabuklu, ~ 2.5 x 1.5 mm, belirgin sırtlı ve keskin uçlu, düzensiz olarak ağsı girintilidir.
Yeni gözlem bildirBulduk / Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2440 m yükseklikler arasında; çam ve göknar orman altlarında, yol kenarı toprak yığınlarında ve çalılıklarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Echium vulgare L.
Sinonimler

- Echium vulgare
- diğer sinonimler...
İngilizce

Common Viper'S Bugloss

Etimoloji ve kısaltmalar

Echium Yunancada `engerek yılanı` anlamına gelen ekhis kelimesinden türetilmiştir; bazı kaynaklar bunun engerek başını andıran tohumlardan kaynaklandığını söyler; diğerleri ise ince çiçek boyuncuğunun sonundaki çatalların, engerek diline benzer olduğunu iddia eder. Vulgare {Latince}: yaygın. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Echium türleri

E.angustifolium, E.arenarium, E.italicum, E.orientale, E.parviflorum, E.plantagineum, E.vulgare

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Echium vulgare hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm