Kantaron Yapraklı Sütleğen

Euphorbia hypericifolia


15-60 cm boylanabilen, tek yıllık otsu bir türdür. Gövde , az-çok dik, dallanmış, dalların uç kısımları sarkıktır. Yapraklar karşılıklı dizili, basit, , 1.5–3 × 0.8–1.8 cm, taban kamamsı ve asimetrik, , kenar belli-belirsiz dişli; üçgen biçimli, 1-2 mm uzun, kaynamış, kenarlar tüylü; yaprak sapı 1–3 mm uzunluktadır. Çiçek durumu , yaprak koltuklarında, 1-1.5 cm çapta kümelenmiş; çiçek kümesi sapı 5–20 mm; lar hemen hemen sapsız; fincan şeklinde, 1 dişi, 2-20 erkek çiçekli; erkek çiçekler sapsız, şeritsi, çiçek zarfı (çanak+taç) yok, ~ 0.5 mm uzun; dişi çiçekler kısa saplı, , , 3 ; 3 adet, ~ 0.4 mm; 4 adet, taçsı uzantılar dairesel veya eliptik, beyaz veya soluk pembe renktedir. Meyve 3 bölmeli , 1–1.5 mm çapta, 3 tohumlu; tohumlar yumurta-üçgen biçimli, 0.5–1.1 mm çapta, hafifçe buruşuk ve kahverengimsidir.
Yeni gözlem bildirGöbün Koyu / Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 600 m yükseklikler arasında; tarım alanlarında, yol ve akarsu kenarlarında, döküntü alanlarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Uyarılar

Bu tür E.nutans ile sıklıkla karıştırılmaktadır, ayrıca türün Türkiye`deki yayılışına dair bir bilimsel makale de bulunmamaktadır. Ancak dalların tamamen tüysüz olması, siyatiyum demetinin 10`dan çoklu olması ve kulakçıkların 3 mm`ye yakın olması nedeniyle bu türün E.hypericifolium olduğu sonucuna varılmıştır. 

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Euphorbia hypericifolia L.
Sinonimler

- Anisophyllum hypericifolium (L.) Haw.
- Chamaesyce glomerifera Millsp.
- Ditritea obliqua Raf.
- Euphorbia boliviana Rusby
- Euphorbia papilligera Boiss.
- diğer sinonimler...
İngilizce

Graceful spurge

Etimoloji ve kısaltmalar

Euphorbia: Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmıştır; Numidia Kralı II.Juba MS 12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiştir; 1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırılmıştır. Hypericifolia tür adı Latincede `kantaron` anlamına gelen hypericum kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; kantarona benzer yapraklı anlamındadır. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Euphorbia türleri

E.acanthothamnos, E.agraria, E.aleppica, E.altissima, E.amygdaloides, E.anacampseros, E.apios, E.arguta, E.arvalis, E.aulacosperma, E.austroanatolica, E.barrelieri, E.belgradica, E.cassia, E.chaborasia, E.chamaesyce, E.characias, E.cheiradenia, E.coniosperma, E.craspedia, E.cyparissias, E.davisii, E.dendroides, E.denticulata, E.dimorphocaulon, E.djimilensis, E.epithymoides, E.eriophora, E.erubescens, E.erythrodon, E.esula, E.exigua, E.falcata, E.fistulosa, E.forsskalii, E.gaillardotii, E.glareosa, E.grisophylla, E.haussknechtii, E.helioscopia, E.herniariifolia, E.heteradena, E.heterophylla, E.hierosolymitana, E.hirsuta, E.humifusa, E.iberica, E.illirica, E.isaurica, E.kotschyana, E.lagascae, E.lathyris, E.ledebourii, E.lucida, E.macrocarpa, E.macroceras, E.macroclada, E.maculata, E.marschalliana, E.microsphaera, E.myrsinites, E.nutans, E.oblongata, E.oblongifolia, E.orientalis, E.oxyodonta, E.palustris, E.pannonica, E.paralias, E.peplis, E.peplus, E.pestalozzae, E.petiolata, E.petrophila, E.phymatosperma, E.physocaulos, E.pisidica, E.platyphyllos, E.prostrata, E.rhabdotosperma, E.rhytidosperma, E.rigida, E.salicifolia, E.sanasunitensis, E.schottiana, E.segetalis, E.seguieriana, E.serpens, E.sintenisii, E.smirnovii, E.squamosa, E.stricta, E.szovitsii, E.taurinensis, E.terracina, E.thompsonii, E.valerianifolia, E.wittmannii, E.marginata, E.milii, E.pulcherrima, E.tirucalli

Kaynaklar

 1. Raab-Straube, Eckhard von & Raus, Thomas. (2015). Euro+Med-Checklist Notulae, 4. Willdenowia. 45. 119-129. 10.3372/wi.45.45312. 
 2. Sciandrello, Saverio & Giusso del Galdo, Gianpietro & Minissale, Pietro. (2016). Euphorbia hypericifolia L. (Euphorbiaceae), a new Alien Species for Italy. Webbia. 1-6. 10.1080/00837792.2016.1152669. 
 3. Parolly, G. & Eren, Ö. (ed.): Contributions to the flora of Turkey, 2. Willdenowia 37:243-271. ISSN 0511-9618©2007 BGBM Berlin-Dahlem. doi:10.3372/wi.37.37114 [PDF]
 4. Listelenen kaynaklar Euphorbia hypericifolia hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm