Mahcup lale

Fritillaria pinardii


6-20 cm boylanabilen, soğanlı bir türdür. Gövde nadiren altta ; soğan 3 cm çaptadır. Yapraklar 3-8 adet, dumanlı, , en alttaki 2.5-8 x 0.5-2.4 cm boyutlardadır. Çiçekler 1-2 adet; çan şeklinde, dış kısmı eflatunumsu-grimsi, iç kısmı sarımsı-portakal rengi veya yeşilimsi renkte; dışta kalan dilimler , genellikle , 1.5-2.5 x 0.5-0.8 cm, içte kalanlar daha geniş ve genellikle ; balözü bezi şeritsi-mızraksı, 3-5 x 1-1.5 mm; tabanından 1 mm yukarıda; 6-11 mm, genellikle şişik, ; 7-10 mm; bütün veya 3 parçalı, parçalar 1-2 mm uzunluktadır. Meyve kapsül, yumurtamsı-dikdörtgenimsi, 11-30 × 11-15 mm; tohumlar 3-7 × 3-5 mm, yumurtamsı; tohum dış kabuğu soluk kahverengi ve ağsı dokudadır.
Yeni gözlem bildirBeynam / Ankara - Mart 2018 © Ahmet Demirtaş


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

1000-2500 m yükseklikler arasında; karın kalkmaya yakın olduğu dönemlerde; çayırlık alanlar, taşlık yamaçlar, alpin bozkırlar, karaçam, sarıçam, toros sediri ve göknar orman altlarında; serpantin toprak yapısında doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Fritillaria pinardii Boiss.
Sinonimler

- Fritillaria alpina Freyn & Sint.
- Fritillaria brevicaulis Baker
- Fritillaria syriaca Hayek & Siehe
- Fritillaria zagrica Stapf
- Theresia pinardii (Boiss.) Klatt
- diğer sinonimler...
İngilizce

Alpin's fritillary

Etimoloji ve kısaltmalar

Fritillaria Latincede `zar kupası` anlamına gelen fritillus kelimesinden türetilmiştir; tartışmalı bir söylem olmasına karşın çiçekler üzerindeki damalı desenlere de işaret ettiği ifade edilmektedir. Standart yazar kısaltması olan Boiss. kısaltması İsviçreli botanikçi, kaşif ve matematikçi Pierre Edmond Boissier´in (1810-1885) bu türü tanımlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Fritillaria türleri

F.acmopetala, F.alburyana, F.alfredae, F.assyriaca, F.aurea, F.bithynica, F.byfieldii, F.carica, F.caucasica, F.crassifolia, F.elwesii, F.fleischeriana, F.forbesii, F.frankiorum, F.hermonis, F.imperialis, F.kittaniae, F.latakiensis, F.latifolia, F.michailovskyi, F.milasense, F.minima, F.minuta, F.mughlae, F.persica, F.pontica, F.serpenticola, F.sibthorpiana, F.straussii, F.stribrnyi, F.uva-vulpis, F.viridiflora, F.whittallii

Kaynaklar

 1. Davis, 1984, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:8 Page:299
 2. Teksen, Mehtap & Aytaç, Zeki. (2011). The revision of the genus Fritillaria L. (Liliaceae) in the Mediterranean region (Turkey). Turkish Journal of Botany. 35. 10.3906/bot-0812-9. 
 3. Listelenen kaynaklar Fritillaria pinardii hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm