Kerya gülü

Kerria japonica

(Kanarya gülü)

2 m boylanabilen, Türkiye için , odunsu bir türdür. Yapraklar , 3–6 x 1.5–3 cm; taban genişçe ; kenarlar çift sıra testere dişli, ; çiçek sapı 5–22 mm, ; 1.5–2.5 mm Uzunluktadır. Çiçeklenme mart-Haziran ayları arasında; tam kenarlı, ince ve kuru zarlı, bazen ince testere dişli veya -saçaklı, , ; 17–25 × 12–15 mm; dik, sarı, narin 4–5 mm; sarı, 0.2–0.3 mm boyutlardadır. Meyvelenme Haziran-Ağustos ayları arasında; meyve küremsi, sert kabuklu, 4–5 × 3.5–4 mm boyutlardadır.
Yeni gözlem bildirÇankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 700 m yükseklikler arasında; nemli ormanlar ve koruluklarda, yol kenarlarında doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Kerria japonica (L.) DC.
Sinonimler

- Kerria japonica
- diğer sinonimler...
İngilizce

Japanese Rose

Etimoloji ve kısaltmalar

Japonica {Latince}: Japonya´ya özgü, Japonya´dan. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.  Bilimsel adlandırmada kullanılan D.C. kısaltması türün ilk olarak Augustin Pyramus de Candolle (1778-1841) tarafından yayınlandığını belirtir. De Candolle, İsviçreli bir botanikçidir; Charles Darwin´in doğal seleksiyon ilkesini etkileyen Doğanın Savaşı tezini öne sürmüştür; buna göre birden fazla türün ortak bir evrimsel atada görünmeyen benzer özellikler geliştirebileceğini belirtmiştir. Bitkilerle yaptığı çalışmalar sırasında, bitki yapraklarının sabit ışıkta 24 saate yakın bir döngü izlediğini fark etmiş ve biyolojik saatin varlığını ileri sürmüştür. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Kerria japonica hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm