Koru mürdümlüğü

Lathyrus aureus


Koru mürdümlüğü (Lathyrus aureus) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye΄de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz ve Yukarı Fırat alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Gözlem bildirKaraşar / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2019 Mustafa Gökmen


Morfoloji

50-80 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde sağlam, dik ve seyrek dır. Yapraklar tüysü birleşik, 3-5 çift yaprakçıklı; yaprakçıklar , 50-100 x 18-50 mm, tüysü damarlı, , alt yüzey kahverengimsi noktalı salgı bezeli; ; alt yapraklar gövde yapraklarından daha geniştir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; çiçek durumu , 12-25 çiçekli; çiçek kümesi sapı yaprağın yarısı kadar uzun; çiçekler kızıl-turuncu renkte, 16-20 mm; 8-12 mm, dışbükey, , dişler çok düzensiz, en alttaki diş diğerlerinden daha uzun; genellikle yan uzunca, ucu yuvarlağımsıdır ve daralan dip kısmından daha kısadır. Meyve baklamsı, şeritsi, 50-70 x 7-8 mm, gençlğkte beze noktalı; tohumlar 6-12 adettir ve pürüzsüzdür.

Gözlemler

Görseller

Lathyrus aureus | Koru mürdümlüğü
Pülümür / Tunceli
Serdar Ölez © Haziran 2022
Lathyrus aureus | Koru mürdümlüğü
Karaşar / Beypazarı / Ankara
Mustafa Gökmen © Mayıs 2019

Ekoloji/Habitat

15-2000 m yüksekikler arasında, ormanlık ve çalılık alanlarda doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lathyrus aureus (Steven) D.Brandza
Sinonimler (Tam liste)

- Orobus aureus Fisch. & C.A.Mey.
- Orobus kolenatii K.Koch
- Orobus orientalis Boiss.

Etimoloji ve kısaltmalar

Lathyrus Yunancada `çok´ anlamına gelen la öneki ile `şehvetli, tutkulu´ anlamına gelen thyros kelimesinin birleşiminden türetilmiştir. Aureus Latincede `altın` anlamına gelen aurum kelimesinden türetilmiştir. Bilimsel adlandırmada kullanılan Steven ismi türün ilk kez Christian von Steven (1781-1863) tarafından yayınlandığını belirtir; Steven Fin asıllı Rus bir botanikçi ve böcekbilimcidir. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Lathyrus türleri

L.annuus, L.aphaca, L.armenus, L.atropatanus, L.aureus, L.belinensis, L.bitlisicus, L.blepharicarpus, L.boissieri, L.brachypterus, L.cassius, L.chloranthus, L.chrysanthus, L.cicera, L.cilicicus, L.clymenum, L.cyaneus, L.czeczottianus, L.digitatus, L.elongatus, L.gloeosperma, L.gorgoni, L.grandiflorus, L.haussknechtii, L.hierosolymitanus, L.hirsutus, L.inconspicuus, L.incurvus, L.karsianus, L.laxiflorus, L.layardii, L.libani, L.lycicus, L.marmoratus, L.niger, L.nissolia, L.nivalis, L.ochrus, L.pallescens, L.palustris, L.phaselitanus, L.pratensis, L.pseudocicera, L.roseus, L.rotundifolius, L.satdaghensis, L.sativus, L.saxatilis, L.setifolius, L.spathulatus, L.sphaericus, L.stenolobus, L.stenophyllus, L.sylvestris, L.tauricola, L.trachycarpus, L.tuberosus, L.tukhtensis, L.undulatus, L.variabilis, L.venetus, L.vernus, L.vinealis, L.woronowii,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Lathyrus aureus hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm