Kaba çimit

Linum flavum


20-35 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, kuvvetle kabarık çizgili ve sıklıkla dür. Dip yapraklar yok; orta yapraklar , 25-45 x 5-14 mm boyutlarda; alt yüzey 3 damarlıdır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında; çiçek kurulu , çok çiçekli , 5-15 cm genişlikte (L.mucronatumtürüne göre daha az yayılı); mızraksı, 8-15 mm, omurgalı, kenar zarsı ve ; sarı, 20-25 mm uzunluktadır. Meyvelenme Temmuz-Ağustos aylarında; tozlaşma böceklerle; meyve kapsül, genişçe yumurtamsı veya küremsi, çanaktan daha kısa, uca doğru daralmış; tohumlar küçük, eğik şekilde yumurtamsı, kahverengi, yassı, pürüzsüz, 1.8-2.2 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirKıbrıs / Mamak / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

500-1000 m yükseklikler arasında; kalkerli bozkırlar, tepe kenarları, nadas tarlaları ve yol kenarlarında doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Linum flavum L.
Sinonimler

- Xantholinum flavum (L.) Rchb.
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Linum Yunancada `keten bitkisi` anlamına gelen linon kelimesinden türetilmiştir. Flavum Latincede `sarı renkte` anlamına gelen flavus kelimesinden türetilmiştir. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Linum türleri

L.annotinum, L.arboreum, L.aretioides, L.aroanium, L.austriacum, L.bienne, L.boissieri, L.cariense, L.catharticum, L.ciliatum, L.corymbulosum, L.densiflorum, L.empetrifolium, L.ertugrulii, L.flavum, L.hirsutum, L.hypericifolium, L.kaynakiae, L.maritimum, L.meletonis, L.mucronatum, L.nervosum, L.nodiflorum, L.obtusatum, L.olympicum, L.pamphylicum, L.persicum, L.peyronii, L.pubescens, L.punctatum, L.seljukorum, L.strictum, L.tauricum, L.tenuifolium, L.tmoleum, L.triflorum, L.trigynum, L.unguiculatum, L.usitatissimum, L.vanense, L.virgultorum, L.vuralianum, L.grandiflorum

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Linum flavum hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm