Sarı taşkıran

Saxifraga cymbalaria


30 cm kadar boylanabilen, otsu bir türdür. Gövdeler çok sayıda, ince, kıvrımlı, körpedir ve uca doğru daha çok çatallanır. Yapraklar altta , 5-25 x 8-35 mm, 3-7 üçgen kaba dişli/loblu, açık yeşil; dişler ; üstTE dır. Çiçeklenme Mart-Eylül ayları arasında; çiçekler dalların uç kısmında yaprak koltuklarında; çiçek sapı çiçeklerin 4-5 katı uzunlukta; hemen hemen tabana kadar üçgen loblara bölünmüş, 1.5-2 x 0.5 -0.8 mm, veya meyvelenmeye yakın zamanda bezeli ; formlu, parlak sarı, tabanda an portakal rengi düzensiz lekeli, 3-5.5 x 2 mm, çanaktan 3-4 kat kadar uzun; 3 mm; dur. Meyve kapsül, yumurtamsı, 4 mm uzunluktadır.
Gözlem bildirKaraşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2019 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Saxifraga cymbalaria | Sarı taşkıran
Karaşar / Beypazarı / Ankara
Serdar Ölez © Haziran 2019

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2300 m yükseklikler arasında; dere yatağı toprak yığınları, nemli kayalar ve ıslak gölgeli alanlarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Bazı diğer Saxifraga türleri

S.adscendens, S.artvinensis, S.bulbifera, S.cymbalaria, S.exarata, S.hederacea, S.hirculus, S.juniperifolia, S.kolenatiana, S.kotschyi, S.luteoviridis, S.moschata, S.paniculata, S.rotundifolia, S.sancta, S.sempervivum, S.sibirica, S.sibthorpii, S.tridactylites,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Saxifraga cymbalaria hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm