Kellale

Papaver pilosum

(Turuncu gelincik)

40-60 cm boylanabilen, çok yıllık, Türkiye için endemik, otsu bir türdür. Gövdeler dik, dallanmış, yoğun ve dır. Alt yapraklar hemen hemen - ; üst yapraklar ; tüm yapraklar ve kenarları düzensiz olarak tırtırlı dişlidir. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; , portakal rengi veya kırmızımsı derin portakal rengidir ve yaklaşık 4 cm çaptadır. Meyve kapsül şeklinde, , taban kısmı yuvarlağımsı, bütünü yaklaşık , 1-1.5 cm boyda; tabla yassı, orta kısmı hafifçe tümsekli; 6-7 parçalıdır.
Gözlem bildirKaraşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2019 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Papaver pilosum | Kellale
Karaşar / Beypazarı / Ankara
Serdar Ölez © Haziran 2019

Ekoloji/Habitat

Alpin taşlık alanlarda doğal gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Etimoloji ve kısaltmalar

Papaver cins adı İsveçli biyolog, fizikçi ve botanikçi Carl von Linnaeus (1707-1778) tarafından adlandırılmıştır. Latincede `süt` anlamına gelen pappa kelimesinden türetilmiştir; içerdiği lateks sıvısına işaret eder. Pilosum Latincede `tüylü` anlamına gelen pilus kelimesinden türetilmiştir.

Bazı diğer Papaver türleri

P.acrochaetum, P.arachnoideum, P.arenarium, P.argemone, P.armeniacum, P.bracteatum, P.clavatum, P.curviscapum, P.cylindricum, P.dubium, P.fugax, P.glaucum, P.gracile, P.guerlekense, P.hybridum, P.lacerum, P.lateritium, P.libanoticum, P.macrostomum, P.minua, P.orientale, P.persicum, P.pilosum, P.postii, P.pseudo-orientale, P.purpureomarginatum, P.ramosissimum, P.rhoeas, P.rhopalothece, P.shepardi, P.somniferum, P.stylatum, P.syriacum, P.triniifolium, P.virchowii, P.yildirimlii,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Papaver pilosum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm