Kandil çiçeği

Veronica gentianoides


Çiçekli dalları 5-60 cm boylanabilen, sürünücü, nadiren toprak üstüne serili gelişen, çok yıllık, otsu bir türdür. Çiçek taşıyan dallar çatallanmayan, dik, genellikle , çiçek kuruluna doğru seyrek ; dallanmış ve 4-7 mm çaptadır. Yapraklar genişçe , 15-80 x 3-15 mm, kalın veya köselemsi, parlak, yaprak orta damarı sıklıkla beyazımsı; ; kenar kıkırdağımsı, tam kenarlı veya düzensiz ince dişli; dip yapraklar sıklıkla sıkışık rozet şeklinde, saplı, tabanda ve kınlı, genellikle ; gövde yaprakları daha küçük, sapsız, 1-5 çift, daha kısa kınlı, sıklıkla ve çok kısa dür. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos aylarında; salkım 10-50 çiçekli, tabanda sıklıkla tohum çiçekli ve li, yoğun ; çiçek sapı 5-15 mm, nin 1-3 katı uzunlukta; çanak 2-3.5 mm, loblar 4; koyu veya soluk mavi, 8-16 mm çapta; 4-8 mm uzunluktadır. Mevye kapsül; dairemsi, 4-7 x 5-7 mm, genellikle çanaktan taşan, genellikle , çentikli; tohumlar çok sayıda, dairemsi-eliptik, 1.8-2.4 x 1.5-2 mm, yassı ve pürüzsüzdür.
Gözlem bildirŞavşat / Artvin - Temmuz 2019 Mustafa Gökmen


Gözlemler

Görseller

Veronica gentianoides | Kandil çiçeği
Şavşat / Artvin
Mustafa Gökmen © Temmuz 2019
Veronica gentianoides | Kandil çiçeği
Borçka / Artvin
Mustafa Gökmen © Temmuz 2019

Ekoloji/Habitat

1000-3600 m yükseklikler arasında; ormanlar, nemli çayırlıklar, meralar, ıslak alanlar ve taşlık alpin yamaçlarda doğal olarak yetişirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Veronica gentianoides Vahl
Sinonimler (Tam liste)

- Veronica gentianoides

Etimoloji ve kısaltmalar

Veronica cins adı 1500´lerin sonunda Carl Linnaeus tarafından, bu gruptaki bitkiler için birçok Avrupa dilinde veronica adının var olan yaygın kullanımına dayanılarak seçilmiştir. İsim muhtemelen Azize Veronica´ya atfedilmektedir. Azize Veronica, çarmıha götürülürken keten mendili ile İsa´nın yüzündeki teri silmiştir; bazı kaynaklar Veronica cinsinin bazı türlerinde gözlenen desenlere bu mendilin dokusunun benzemesinden dolayı bu adı aldığını belirtmektedir.

Bazı diğer Veronica türleri

V.acinifolia, V.allahuekberensis, V.anagallis-aquatica, V.anagalloides, V.antalyensis, V.arguteserrata, V.armena, V.arvensis, V.balansae, V.baranetzkii, V.beccabunga, V.biloba, V.bombycina, V.bozakmanii, V.caespitosa, V.campylopoda, V.ceratocarpa, V.cetikiana, V.chamaedrys, V.cinerea, V.crinita, V.cuneifolia, V.cymbalaria, V.davisii, V.debilis, V.dichrus, V.dillenii, V.donii, V.elmaliensis, V.erciyasdagi, V.filiformis, V.fridericae, V.fuhsii, V.gentianoides, V.grisebachii, V.hederifolia, V.hispidula, V.intercedens, V.jacquinii, V.kopgecidiensis, V.kotschyana, V.leiocarpa, V.liwanensis, V.lycica, V.macrostachya, V.magna, V.microcarpa, V.montana, V.montbretii, V.multifida, V.officinalis, V.oltensis, V.opaca, V.orientalis, V.oxycarpa, V.panormitana, V.pectinata, V.peduncularis, V.peregrina, V.persica, V.polifolia, V.polita, V.polium, V.poljensis, V.pontica, V.praecox, V.quezelii, V.reuterana, V.rubrifolia, V.samuelssonii, V.scutellata, V.serpyllifolia, V.stamatiadae, V.sumilensis, V.surculosa, V.syriaca, V.tauricola, V.telephiifolia, V.thymoides, V.triloba, V.triphyllos, V.turrilliana, V.vanensis, V.verna, V.x, V.yildirimlii,

Kaynaklar

 1. Davis, 1978, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:6 Page:703
 2. Listelenen kaynaklar Veronica gentianoides hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm