Yayla kekiği

Thymus praecox

(Kaf kekiği)

Yer örtücü, odunsu bir türdür. Dallar çiçeksiz veya terminal bir çiçek kurulu taşır; çiçekli dallar 1-5 cm´dir, her birinin dip kısımlarında ± etli omurgalı küçük yapraklar bulunur. Gövde yaprakları çiçek kuruluna yaklaştıkça genellikle daha büyük, veya hemen hemen daire şeklinde, ± , değişken boyda saplı, 1/3-1/2´sine kadar kirpikli, ± sert; yağ bezeleri soluk ve seyrek; yanal damarlar 2-3 çift, belirgin, birleştikleri orta damar ise daha kalındır. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; yapraklara benzer, dışta kalanlar genellikle daha geniş, sıklıkla eflatun lekeli; 0.5-2.5 mm, sıklıkla çiçek sapından uzunca; 3.3-5 mm, ± eflatun, tüp çan şeklinde, genellikle lardan biraz daha kısa; lar boyca eşit; üst dişler 0.7-1.2 mm, uzunluğu genişliklerinden fazla, genellikle kirpikli; açık mor veya eflatun, nadiren beyazımsı ve 5-7 mm uzunluktadır.
Gözlem bildirBorçka / Artvin - Temmuz 2019 Mustafa Gökmen


Gözlemler

Görseller

Thymus praecox | Yayla kekiği
Borçka / Artvin
Mustafa Gökmen © Temmuz 2019

Ekoloji/Habitat

1000-3600 m yükseklikler arasında; taşlık alanlar ve taşlık dağ yamaçlarında yetişirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Thymus praecox Opiz
Sinonimler (Tam liste)

- Thymus alpicolus Schur
- Thymus braunii Borbás
- Thymus hesperites Lyka
- Thymus robustus Opiz
- Thymus serpyllum f. fallax Lyka
İngilizce

Mother Of Thyme

Etimoloji ve kısaltmalar

Thymus ΄siğil, cilt yüzeyinde bir büyüme (tümör)΄ anlamına gelebilecek θύμος (thúmos) kelimesinden türetilmiştir; muhtemelen siğilin kekik tomurcuğuna hayali bir benzerliğinden dolayı böyle adlandırılmıştır.

Bazı diğer Thymus türleri

T.argaeus, T.artvinicus, T.atticus, T.aznavourii, T.bornmuelleri, T.brachychilus, T.canoviridis, T.cappadocicus, T.cariensis, T.cherlerioides, T.cilicicus, T.comptus, T.convolutus, T.eigii, T.eriocalyx, T.fallax, T.fedtschenkoi, T.haussknechtii, T.kotschyanus, T.leucostomus, T.leucotrichus, T.longicaulis, T.migricus, T.nummularius, T.pallasicus, T.pectinatus, T.praecox, T.pubescens, T.pulvinatus, T.revolutus, T.roegneri, T.sibthorpii, T.sipyleus, T.spathulifolius, T.striatus, T.subcollinus, T.syriacus, T.transcaucasicus, T.trautvetteri, T.zygioides,

Kaynaklar

 1. Davis, 1982, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:7 Page:376
 2. Listelenen kaynaklar Thymus praecox hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm