Yumak

Festuca beckeri

(Mavi Koyun Yumağı)

Soğuğa dayanıklı olan bu varyete yaygın kullanım alanına sahip ve toprak seçiciliği yoktur. Kısa ve ince bulut mavisi renkteki yaprakları, yaz başında oluşan başaklarıyla hoş bir görüntü oluşturur. Gelişmesi yavaştır. Kurağa ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Az bakım ister ve fakir topraklarda yetişebilir. Asitli topraklara dayanıklıdır. Minyon bitkilerdir. Her 2-3 yılda bir kümeleri bölmek ve ayrı ayrı dikmek gerekir, aksi durumda orta kısmında kuruma yapacaktır. Her yıl erken ilkbaharda uçlarından 5-10cm kesmek bitkinin sağlıklı gelişmesini sağlayacaktır.
Gözlem bildirÇayyolu / Ankara - Temmuz 2014 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Festuca beckeri | Yumak
Çayyolu / Ankara
Serdar Ölez © Temmuz 2014

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Festuca ovina L. ssp. beckeri Hack.
Sinonimler (Tam liste)

- Festuca ovina subsp. beckeri
- Festuca beckeri

Etimoloji ve kısaltmalar

(..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Festuca türleri

F.adanensis, F.airoides, F.amethystina, F.anatolica, F.artvinensis, F.arundinacea, F.beckeri, F.brunnescens, F.bushiana, F.callieri, F.cappadocica, F.cataonica, F.chalcophaea, F.cratericola, F.cyllenica, F.decolorata, F.djimilensis, F.drymeja, F.elwendiana, F.gigantea, F.glaucispicula, F.heterophylla, F.ilgazensis, F.jeanpertii, F.karsiana, F.lazistanica, F.longipanicula, F.oreophila, F.paphlagonica, F.pinifolia, F.polita, F.pontica, F.pratensis, F.punctoria, F.rubra, F.sclerophylla, F.sipylea, F.sommieri, F.ustulata, F.valesiaca, F.woronowii, F.xenophontis, F.ziganensis,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Festuca beckeri hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm