Beyaz papatya

Tanacetum parthenium


Genellikle 30–60 cm, nadiren 80 cm boylanabilen, keskin aromatik kokulu, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, 1–3+ kabarık çizgili, dallanmış, dip kısımlar sıklıkla , uca doğru ; köksap odunsudur. Yapraklar dipte ve gövdede saplı, , 4–10+ × 1.5–4 cm, genellikle ; ana loblar 3–5+ çift, ± , kenarlar veya dişli; yüzeyler dışa doğru genellikle dür. Çiçeklenme Haziran-Kasım ayları arasında; ların 5–20`si formlu demetlerde; 5–7 mm çapta; 10–21+, dişi, üreyimli, taç yapraklar beyaz, 2–8 mm; in taç yaprakları yaklaşık 2 mm´dir. Meyve küçük, kuru, açılmayan, bir karpelli ve bir tohumlu, 1–2 mm, yüzeyi 5–10 çıkıntılı; lar 0 veya taçsı, 0.1–0.2+ mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirMaçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

10-1900 m yükseklikler arasında; tahrip edilmiş alanlar, kırsal alanlar, yol kenarları, tarlalar ve terk edilmiş tarım alanlarında yetişirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Tanacetum parthenium (L.) Sch. Bip.
Sinonimler

- Chrysanthemum parthenium (L.) Bernh.
- Matricaria parthenium L.
- Parthenium matricaria Gueldenst.
- Pyrethrum parthenium (L.) Sm.
- Tanacetum grossheimii (Sosn.) Muradyan
- diğer sinonimler...
İngilizce

Feverfew

Etimoloji ve kısaltmalar

Tanacetum Latincede `solucan odunu` anlamına gelen tanaceta kelimesinden türetilmiştir. Parthenos (παρθένος) {Yunanca}: bakire. Parthenion (παρθένιον) {Yunanca}: eski zamanlarda bir bitkiye verilen ad. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Tanacetum türleri

T.abrotanifolium, T.albipannosum, T.alyssifolium, T.argenteum, T.armenum, T.aucheri, T.aucherianum, T.aureum, T.balsamita, T.balsamitoides, T.cadmeum, T.canescens, T.cappadocicum, T.cilicium, T.coccineum, T.corymbosum, T.densum, T.depauperatum, T.eginense, T.germanicopolitanum, T.haradjanii, T.haussknechtii, T.heterotomum, T.kotschyi, T.macrophyllum, T.mucroniferum, T.munzurdaghensis, T.nitens, T.nivale, T.oltense, T.oxystegium, T.parthenifolium, T.pinnatum, T.polycephalum, T.poteriifolium, T.praeteritum, T.punctatum, T.sericeum, T.sipikorense, T.sorbifolium, T.tabrisianum, T.tomentellum, T.uniflorum, T.vulgare, T.zahlbruckneri

Kaynaklar

 1. Flora of North America | Vol. 19, 20 & 21 Page 489
 2. Listelenen kaynaklar Tanacetum parthenium hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm