Beyaz papatya

Tanacetum parthenium


Genellikle 30–60 cm, nadiren 80 cm boylanabilen, keskin aromatik kokulu, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, 1–3+ kabarık çizgili, dallanmış, dip kısımlar sıklıkla , uca doğru ; köksap odunsudur. Yapraklar dipte ve gövdede saplı, , 4–10+ × 1.5–4 cm, genellikle ; ana loblar 3–5+ çift, ± , kenarlar veya dişli; yüzeyler dışa doğru genellikle dür. Çiçeklenme Haziran-Kasım ayları arasında; ların 5–20`si formlu demetlerde; 5–7 mm çapta; 10–21+, dişi, üreyimli, taç yapraklar beyaz, 2–8 mm; in taç yaprakları yaklaşık 2 mm´dir. Meyve küçük, kuru, açılmayan, bir karpelli ve bir tohumlu, 1–2 mm, yüzeyi 5–10 çıkıntılı; lar 0 veya taçsı, 0.1–0.2+ mm uzunluktadır.
Gözlem bildirMaçahel / Artvin - Temmuz 2019 Mustafa Gökmen


Gözlemler

Görseller

Tanacetum parthenium | Beyaz papatya
Maçahel / Artvin
Mustafa Gökmen © Temmuz 2019

Ekoloji/Habitat

10-1900 m yükseklikler arasında; tahrip edilmiş alanlar, kırsal alanlar, yol kenarları, tarlalar ve terk edilmiş tarım alanlarında yetişirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Tanacetum parthenium (L.) Sch. Bip.
Sinonimler (Tam liste)

- Chrysanthemum parthenium (L.) Bernh.
- Matricaria parthenium L.
- Parthenium matricaria Gueldenst.
- Pyrethrum parthenium (L.) Sm.
- Tanacetum grossheimii (Sosn.) Muradyan
İngilizce

Feverfew

Etimoloji ve kısaltmalar

Tanacetum Latincede `solucan odunu` anlamına gelen tanaceta kelimesinden türetilmiştir. Parthenos (παρθένος) {Yunanca}: bakire. Parthenion (παρθένιον) {Yunanca}: eski zamanlarda bir bitkiye verilen ad. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Tanacetum türleri

T.abrotanifolium, T.albipannosum, T.alyssifolium, T.argenteum, T.armenum, T.aucheri, T.aucherianum, T.aureum, T.balsamita, T.balsamitoides, T.cadmeum, T.canescens, T.cappadocicum, T.cilicium, T.coccineum, T.corymbosum, T.densum, T.depauperatum, T.eginense, T.germanicopolitanum, T.haradjanii, T.haussknechtii, T.heterotomum, T.kotschyi, T.macrophyllum, T.mucroniferum, T.munzurdaghensis, T.nitens, T.nivale, T.oltense, T.oxystegium, T.parthenifolium, T.parthenium, T.pinnatum, T.polycephalum, T.poteriifolium, T.praeteritum, T.punctatum, T.sericeum, T.sipikorense, T.sorbifolium, T.tabrisianum, T.tomentellum, T.uniflorum, T.vulgare, T.zahlbruckneri,

Kaynaklar

 1. Flora of North America | Vol. 19, 20 & 21 Page 489
 2. Listelenen kaynaklar Tanacetum parthenium hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm