Hint fasulyesi

Lablab purpureus

(Selluka)

Meyveleri hayvan yemi olarak kullanılan, 3-6 m boylanabilen, tek yıllık veya nadiren kısa ömürlü çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler bükümlü, tırmanıcı, yayılıcı veya dik gelişimli, veya ve derin kazık köklüdür. Yapraklar üç parçalı birleşik, ardışık dizili; yaprakçıklar eşkenar dörtgenimsi, 7.5-15 x 8-14 cm, , üst yüzey pürüzsüz, alt yüzey kısa dür. Çiçek kurulu , çok çiçekli, 2-40 cm; , ~4 mm, dökülen; çiçekler , yaklaşık 1.5 cm uzunlukta ve tipik baklagil çiçeği formlu; çiçek sapı kısa; tüp 3–4 mm; beyaz, mavi veya eflatun; en çok 1.5 cm uzun, alt dudak gagalı; 10, 9`u kaynaşmış; yumurtalık , ~1 cm, 1 bölmeli, yanal olarak düz, birdenbire yukarı yükselir formda; baş şeklindedir. Meyveler şeritsi-fasulyemsi, 4-15 x 1-4 cm, pürüzsüz, gagalı, 2 ve 8 tohumlu; tohumlar yumurtamsı, uzunlamasına yassı, tohum göbeği belirgin şeritsi, renk beyaz, koyu kahverengi veya siyah, bazı varyeteleri daha farklı renklerde ve beneklidir.
Yeni gözlem bildirKaraburun / İzmir - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


Gözlemler

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lablab purpureus (L.) Sweet
Sinonimler

- Dolichos albus Lour.
- Dolichos lablab L.
- Glycine lucida "sensu Blanc...
- Lablab vulgaris (L.) Savi
- Vigna aristata Piper
- diğer sinonimler...
İngilizce

Hyacinthbean

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Kaynaklar

 1. Heuzé V., Tran G., Sauvant D., Renaudeau D., Bastianelli D., Lebas F., 2016. Lablab (Lablab purpureus).Feedipedia, a programme by INRA, CIRAD, AFZ and FAO. http://www.feedipedia.org/node/297 Last updated on February 19, 2016, 11:25
 2. Lablab purpureus (PROTA) - PlantUse English. (n.d.). PlantUse Français. https://uses.plantnet-project.org/en/Lablab_purpureus_(PROTA)
 3. Listelenen kaynaklar Lablab purpureus hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm