Kedi fesleğeni

Clinopodium nepeta


20-75 cm boylanabilen, , yukarı doğru yükselen veya dik gövdeli, sıklıkla seyrek veya yoğun ±düz uzun tüylü, gevrek veya dır. Yapraklar yumurtamsı, 8-35 x 6-20 mm boyutlarda, ± uzun ve kısa düz tüylü ve/veya gevrek , damarlı, sığ-belirgin dişli, nadiren tam kenarlıdır. Çiçek kurulu halka dizilimli, halkalar 5-15 çiçekli; çiçek kümesi sapı 0-13 mm, ikincil dallanmalar 0-9 mm; biz şeklinde, 1.5-4 mm; , ± gevrek, seyrek kısa ve uzun tüylü, tüyler boyunda daha seyrek ve dışa taşmış, 13 damarlı, 3.5-5.5 mm; açık mor veya pembe, 6.5-12 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirAkçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez


Gözlemler

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Clinopodium nepeta (L.) Kuntze
Sinonimler

- Calamintha nepeta (L.) Savi subsp. nepeta
- Melissa nepeta L.
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Clinopodium Yunancada `yatak` anlamına gelen cline kelimesi ile `ayak` anlamına gelen podium kelimesinin birleşiminden türetildiği sanılmaktadır. Nepeta eski bir Etrüsk şehri olan Nepete kelimesinden türetilmiştir. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Clinopodium türleri

C.acinos, C.alpinum, C.betulifolium, C.caricum, C.cilicicum, C.congestum, C.dolichodontum, C.grandiflorum, C.graveolens, C.hakkaricum, C.insulare, C.menthifolium, C.molle, C.nepeta, C.pamphylicum, C.serpyllifolium, C.suaveolens, C.tauricolum, C.troodi, C.umbrosum, C.vulgare

Kaynaklar

 1. Davis, 1982, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:7 Page:327
 2. Listelenen kaynaklar Clinopodium nepeta hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm