Kiraz

Cerasus avium


25m kadar boylanabilen, yaprak döken, odunsu bir türdür. Yapraklar yumurtamsı veya ters yumurtamsı-dikdörtgenimsi ile eliptik arası formda, 160 x 80 mm´ye kadar irili ufaklı boyutlardadır; kenarlar testere veya çift-testere dişlidir; alt yüzeyleri başlangıçta kahverengimsi ve ±cılız tüylü, sonraları yeşil ve tüysüzdür veya sadece damar dipleri püsküller halinde tüylüdür; sap 50 mm kadar olabilir. Çiçeklenme Mart-Mayıs ayları arasında gerçekleşir; çiçekler 2-5´li şemsiye kurullardadır; çiçek sapı 30-60 mm´dir; çan şeklindedir; beyaz renkte ve 12-15 mm uzunluktadır. Tek çekirdekli ve etli meyve küremsi ve yaklaşık 1 cm in çaptadır; kırmızı ile hemen hemen siyah arası bir renkte ve parlaktır; meyve çekirdeği yumurta biçimli veya küremsi formdadır ve yüzeyi pürüzsüzdür.
Gözlem bildirŞavşat / Artvin - Temmuz 2019 Mustafa Gökmen


Gözlemler

Görseller

Cerasus avium | Kiraz
Ankara
Serdar Ölez © Nisan 2020
Cerasus avium | Kiraz
Şavşat / Artvin
Mustafa Gökmen © Temmuz 2019

Ekoloji/Habitat

1600m´ye kadar karışık ormanlarda bulunur; kültür formları genişçe yetiştirilmektedir ve bazen doğal gelişim gösterebilirler.

Etimoloji ve kısaltmalar

Cerasus eski Yunancada Giresun iline verilen Kerasous (Κερασοῦς) kelimesinden türetilmiştir; Giresunlu, Giresundan gelen anlamındadır.

Bazı diğer Cerasus türleri

C.angustifolia, C.avium, C.brachypetala, C.erzincanica, C.hippophaeoides, C.incana, C.microcarpa, C.prostrata, C.vulgaris,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Cerasus avium hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm