Öksüzali

Colchicum triphyllum


Öksüzali (Colchicum triphyllum) Zambakgiller (Liliaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye΄de Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Antalya ve Adana alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Gözlem bildirGemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 Serdar Ölez


Morfoloji

15 cm boylanabilen, çok yıllık, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı 1.5-2.5 cm, küresel-elipsoidal arası formda, kırmızı-kahverengi renkte ince bir zarla kaplıdır. Yapraklar 3, nadiren 4 adet, çiçeklenme sırasında 3-5 cm uzunlukta ve 3-6 mm genişliktedir ve sivri uçludur. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında; çiçek zarfı dilimleri (petaller) 25-32 mm, eflatun-pembe, uzunca oval formda; en çok 11 mm uzunlukta; lar 2-4 mm uzunlukta, sarı veya eflatun-siyah renktedir.

Gözlemler

Görseller

Colchicum triphyllum | Öksüzali
Karataş / Çubuk / Ankara
Serdar Ölez © Nisan 2022
Colchicum triphyllum | Öksüzali
Ayvaşık / Beypazarı / Ankara
Serdar Ölez © Mart 2021
Colchicum triphyllum | Öksüzali
Gemiş / Çardak / Denizli
Serdar Ölez © Mart 2020

Ekoloji/Habitat

900-2000 m yükseklikler arasında; kireçtaşı zeminli kuru meralar ve taşlık yamaçlarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Colchicum triphyllum Kunze
Sinonimler (Tam liste)

- Colchicum ancyrense B.L.Burtt
- Colchicum bulbocodioides M.Bieb.
- Colchicum catacuzenium Heldr. ex Stef.
- Colchicum clementei Graells
- Fouha bulbocodioides Pomel

Etimoloji ve kısaltmalar

Colchicum Antik Çağ'da Türkiye`nin Batı Karadeniz Bölgesi ve Gürcistan`ın bir bölgesini içine alan eski bir krallığın adı olan Colchis {Yunanca} kelimesinden türetilmiştir; yine bu isimle mitolojide Argonautların varış yerinden (Medea ve Altın Örtü) bahsedilmektedir.

Bazı diğer Colchicum türleri

C.antepense, C.atticum, C.balansae, C.baytopiorum, C.bivonae, C.boissieri, C.burttii, C.chalcedonicum, C.chlorobasis, C.cilicicum, C.crocifolium, C.davisii, C.decaisnei, C.dolichantherum, C.heldreichii, C.hirsutum, C.ignescens, C.imperatoris-friderici, C.inundatum, C.kotschyi, C.kurdicum, C.lagotum, C.leptanthum, C.lingulatum, C.macrophyllum, C.manissadjianii, C.micaceum, C.micranthum, C.minutum, C.munzurense, C.paschei, C.persicum, C.polyphyllum, C.raddeanum, C.sanguicolle, C.serpentinum, C.sieheanum, C.soboliferum, C.speciosum, C.stevenii, C.szovitsii, C.trigynum, C.triphyllum, C.turcicum, C.umbrosum, C.variegatum,

Kaynaklar

 1. Malo, Sadik & Shuka, Lulëzim. (2003). DISTRIBUTION OF COLCHICUM DOERFLERI HALÁCSY, COLCHICUM TRIPHYLLUM KUNZE AND COLCHICUM BIVONAE GUSS., IN ALBANIA. International Journal of Ecosystems and Ecology Sciences (IJEES). 3. 273-278.
 2. Listelenen kaynaklar Colchicum triphyllum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm