Sarı çiğdem

Crocus chrysanthus


10 cm kadar boylanabilen, çok yıllık, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı gömleği zarsı veya köselemsi, tabanda halka halinde bölünmüş; halkalar tam kenarlı veya dişlidir. Yapraklar 3-5 adet, 0.5-2.5 mm genişliktedir; çiçeklenme ve yapraklanma eşzamanlıdır. Çiçeklenme Şubat-Nisan ayları arasında; çiçek tomurcuğu tabanındaki zarsı yaprak yok; mevcut , genellikle den daha dar; sarı, ; dilimler 1.5-3.5 x 0.5-1.1 cm, sarı veya portakalımsı sarı, dış kısmı bazen şeritli veya bronz veya eflatun renkle kaplı, nadiren krem-beyaz; 3-6 mm, sarı, ; 6-12 mm, sarı, bazen siyah dip loblu, nadiren uç kısımları tamamen siyah kenarlı; 3 sarı-portakal rengi parçalıdır.
Gözlem bildirGemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 Mustafa Gökmen


Gözlemler

Görseller

Crocus chrysanthus | Sarı çiğdem
Gemiş / Çardak / Denizli
Salih Usta © Mart 2020
Crocus chrysanthus | Sarı çiğdem
Akdağ / Denizli
Serdar Ölez © Mart 2020

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2200 m yükseklikler arasında; açık yamaçlardaki çimenliklerde, seyrek kozalaklı koruluklarda ve çalılıklarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Crocus chrysanthus (Herb.) Herb.
Sinonimler (Tam liste)

- Crocus annulatus var. chrysanthus Herb.
- Crocus croceus K.Koch
- Crocus skorpilii Velen.
- Crocus sulphureus Griseb.
İngilizce

Snow crocus

Etimoloji ve kısaltmalar

Crocus Yunanca krokos (κρόκος) kelimesinden türetilmiştir; krokos muhtemelen, safran/safran sarı/zerdeçal anlamına gelen İbranice karkōm (כרכום), Aramık kurkama (ܟܟܘܪܟܟܡܡܐ ) ve Arapça kurkum (كركم) kelimelerinden birinden türemiştir. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Crocus türleri

C.abantensis, C.adanensis, C.aerius, C.ancyrensis, C.antalyensis, C.asumaniae, C.baytopiorum, C.beydaglarensis, C.biflorus, C.boissieri, C.cancellatus, C.candidus, C.chrysanthus, C.danfordiae, C.fauseri, C.flavus, C.fleischeri, C.gargaricus, C.graveolens, C.karduchorum, C.kerndorffiorum, C.kotschyanus, C.leichtlinii, C.lydius, C.mathewii, C.minutus, C.nerimaniae, C.olivieri, C.pallasii, C.paschei, C.pestalozzae, C.pulchellus, C.reticulatus, C.roseoviolaceus, C.sativus, C.scharojanii, C.sieheanus, C.speciosus, C.vallicola, C.wattiorum, C.x,

Kaynaklar

 1. Davis, 1984, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:8 Page:419
 2. Listelenen kaynaklar Crocus chrysanthus hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm